Kręcone włosy są wymagające. Aby utrzymać ich skręt i sprężystość trzeba zadbać o dogłębne nawilżenie i odżywienie. Ten typ włosów jest podatny na uszkodzenia, a stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może sprawić, że loki stracą swój urok. Tutaj ważny jest każdy etap – począwszy od mycia delikatnym szamponem, po ich suszenie i stylizację.

Według ekspertów ten olejek działa jak płynne złoto dla włosów

Kręcone włosy – lista składników, których lepiej unikać w kosmetykach do stylizacji i pielęgnacji

Siarczany nie cieszą się dobrą reputacją, jeśli chodzi o pielęgnację kręconych włosów. Składnik ten najczęściej znaleźć można w szamponach. To właśnie dzięki siarczanom podczas mycia włosów uzyskujemy gęstą pianę. To środek mający, którego zadaniem jest głębokie oczyszczanie – pomagają pozbyć się zanieczyszczeń i sebum. Oprócz tego siarczany mają tendencję do silnego wysuszania włosów i skóry głowy. Szorstkie i matowe włosy mogą stać się jeszcze bardziej wysuszone. Najsilniejsze siarczany, których lepiej unikać to ALS oraz SLS.

Parabeny znajdują szerokie zastosowanie w wielu produktach do pielęgnacji, ponieważ mają właściwości konserwujące. Chociaż funkcja, jaką zapewniają parabeny jest niezbędna, istnieje prawdopodobieństwo, że mogą wywołać podrażnienia. Zapobiegają one zanieczyszczeniu mikrobiologicznemu kosmetyków, ale mogą prowadzić do alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, co z kolei może prowadzić do pojawienia się podrażnień oraz spowodować wypadanie włosów. Dlatego coraz częściej unika się ich w formułach kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry.

Formaldehyd i jego konserwujące właściwości sprawiły, że szybko stał się składnikiem produktów kosmetycznych. Dla osób o wrażliwej skórze jest on szczególnie niebezpieczny. Może wywołać podrażnienia. Tak jak w przypadku parabenów, może to doprowadzić do wypadania włosów. Składnik ten jest często stosowany w produktach do stylizacji, które mają na celu wyprostowanie i wygładzenie pasm. Chemiczne zabiegi uszkadzają strukturę kręconych włosów, sprawiając, że są podatne na uszkodzenia i przesuszone.

Silikony często znajdują się w odżywkach ze względu na zdolność do wygładzania i zmiękczania włosów. Tworzą cienką powłokę, która może zapobiegać utracie nawilżenia. To syntetyczne olejki, które zapobiegają puszeniu się pasm. Chociaż na początku może się wydawać, że kosmyki są błyszczące i jedwabiście gładkie, ale przy częstym stosowaniu obciążają włosy. Najlepiej jest zachować umiar i wybrać tylko jeden produkt, który zawiera je w swoim składzie, a od czasu do czasu zastosować szampon oczyszczający, który pomoże pozbyć się nagromadzonej na włosach zabezpieczającej warstwy.