Fryzury, tak samo jak moda, są ważnym elementem wyrażania siebie i odzwierciedlają zmiany kulturowe, społeczne oraz artystyczne każdej epoki. Przez dekady, niektóre fryzury stały się ikoniczne, definiując styl i ducha swoich czasów. Poniżej przedstawiamy kultowe fryzury, które miały znaczący wpływ na światowe trendy.

Festiwal Filmowy w Cannes: makijaże i fryzury

Fryzury, które zdefiniowały dekady

Lata 20. – Bob

W latach 20. XX wieku, kiedy kobiety zyskiwały na niezależności, popularność zdobyła krótka fryzura „bob”. Była to rewolucja w damskiej modzie, odbiegająca od długich, upiętych włosów, które dominowały w poprzednich dekadach. Bob, często stylizowany z falami lub prostymi liniami, stał się symbolem nowoczesnej kobiety – wyzwolonej, odważnej i dynamicznej.

Lata 50. – Pompadour

W latach 50. męska fryzura „Pompadour”, popularna dzięki ikonom takim jak Elvis Presley, zyskała na popularności. Charakteryzowała się wysoko uniesionymi włosami na czubku głowy, często z wyraźnie zaczesanymi bokami. Ta fryzura symbolizowała bunt i rock-and-rollowy styl życia, który zdominował tę dekadę.

Lata 60. – Beehive

Fryzura „Beehive”, czyli „ula”, zyskała popularność w latach 60. dzięki gwiazdom takim jak Audrey Hepburn i Aretha Franklin. Charakteryzująca się wysoko upiętymi włosami tworzącymi kształt przypominający ul, była symbolem glamour i wyrafinowania.

Lata 70. – Shag

Lata 70. przyniosły popularność fryzurze „shag” – warstwowej, z nieładem i swobodą, która idealnie pasowała do epoki disco i rocka. Ikony takie jak Mick Jagger i Jane Fonda nosiły tę fryzurę, co podkreślało ich buntowniczy i wolny duch.

Lata 80. – Mullet

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych fryzur lat 80. jest „muliet” – krótkie włosy z przodu i na bokach głowy, ale długie z tyłu. Pomimo mieszanych opinii, fryzura ta była symbolem popkultury tej dekady i noszona przez wiele gwiazd muzyki rockowej.

Lata 90. – Rachel

W latach 90. jedną z najbardziej ikonicznych fryzur była „The Rachel”, noszona przez Jennifer Aniston w serialu „Przyjaciele”. Charakteryzująca się warstwowym cięciem, stała się jedną z najbardziej pożądanych fryzur dekady, symbolizując modę i styl życia młodych kobiet.

Lata 2000. – Pasemka

Na początku nowego tysiąclecia popularność zdobyły fryzury z pasemkami – efektowne, wielobarwne pasma, które dodawały włosom dynamiki i młodzieńczego wyglądu. Ta trend była szczególnie popularna wśród młodych ludzi, odzwierciedlając ich eksperymentalne i kolorowe podejście do mody.

Lata 2010. – Man Bun

W ostatnich latach popularność zdobyła męska fryzura „Man Bun” – związane na szczycie głowy włosy. Ta fryzura stała się symbolem współczesnej męskości oraz casualowego, ale stylowego podejścia do życia.

Wygrał „Mam Talent!”. Teraz Bartek Wasilewski zdradza, na co wyda wygraną