Żyjesz w biegu i nie masz czasu na porządne jedzenie? Uważaj. Za jakiś czas mogą się zacząć problemy ze skórą i paznokciami. Jeśli Twoja dieta jest mało urozmaicona i uboga w cynk, ciało szybko pokaże Ci, że za mało o nie dbasz.

Cynk jest bardzo ważnym pierwiastkiem. Jest potrzebny zarówno do ładnego wyglądu, jak i sprawnego funkcjonowania narządów. W mózgu znajdziemy go w części odpowiedzialnej za powstawanie wspomnień. Jest odpowiedzialny za naszą sprawność umysłową.

Pomaga też w zwalczaniu infekcji, obok witaminy C jest naszym największym sprzymierzeńcem. Cynk potrzebny jest nam także do prawidłowego funkcjonowania oczu.

Jeśli chodzi o urodę, jego niedobór szybko odbija się na wyglądzie skóry, włosów i paznokci. Jeżeli masz słabe, łamiące się paznokcie, przyjrzyj się swojej diecie.

Najwięcej cynku znajdziesz w ostrygach, wątróbce, szampanie, mięsie, twardych serach, rybach z puszek. Jest go również pod dostatkiem w pełnoziarnistym pieczywie, jajkach, nasionach roślin strączkowych, pestkach dyni, chudym mleku oraz w musztardzie ziarnistej.