Podczas pielęgnacji włosów pamiętasz o delikatnym masażu skóry głowy, zastosowaniu peelingu, szamponu i odżywki oraz cotygodniowej kuracji z użyciem maski. Jest jeszcze jedna rzecz, którą powinnaś uwzględnić. Mowa o odpowiedniej temperaturze wody.

Jaka woda do mycia włosów?

Woda jest niedocenionym aspektem podczas mycia włosów. Okazuje się, że ma ogromne znaczenie dla kondycji pasm i zdrowia skóry głowy. Mało kto myśli o niej w kontekście jednego ze składników, na które składa się codzienna pielęgnacja. Jej jakość oraz temperatura są jednak bardzo ważne. A więc jaką wodą myć włosy? Eksperci nie mają wątpliwości.

Mycie włosów gorącą wodą

Co prawda mycie włosów gorącą wodą może mieć swoje zalety. Wyższa temperatura otwiera pory skóry, co ułatwia wnikanie składników pielęgnacyjnych zawartych w kosmetykach. Dodatkowo sprawia, że sebum, resztki produktów do stylizacji i inne zanieczyszczenia są usuwane dokładniej, niż miałoby to miejsce przy użyciu zimnej wody.

Mycie głowy z gorącej wodzie ma też swoje minusy. Jednym z nich jest to, że może ona pozbawić włosy i skórę głowy wilgoci. A to z kolei może powodować szybsze przesuszenie pasm oraz pojawienie się podrażnień oraz nieprzyjemnego uczucia swędzenia.

Stan skóry głowy ma ogromny wpływ na kondycję i zdrowie włosów. Dlatego jeśli jest ona przesuszona może to hamować wzrost pasm lub zwyczajnie je osłabiać – wyjaśnia dermatolog Dendy Engelman.

Szampon należy wybierać do skóry głowy a odżywkę do włosów?

Mycie włosów zimną wodą. Wady i zalety

Jeśli chodzi o zimną wodę, w tym przypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna. Użycie niskiej temperatury ma swoje zalety, jak i kilka znaczących wad.

  • W przeciwieństwie do gorącej wody, zimna nie rozpuszcza w tak dokładny sposób naturalnej oleistej wydzieliny produkowanej przez skórę głowy, co jest korzystne dla zdrowia skalpu i wzrostu włosów. Utrzymanie naturalnej oleistej powłoki pomaga ograniczyć suchość, swędzenie i podrażnienia skóry głowy.
  • Mycie włosów w niskiej temperaturze wody zwiększa ich połysk. Wszystko dzięki temu, że zimna woda zamyka łuski włosów, zatrzymując wilgoć.
  • Chociaż stosowanie zimnej wody może początkowo powodować dyskomfort, wpływa na przyspieszenie krążenia krwi w głębokich tkankach skóry głowy.
  • Zimna woda doskonale pomaga włosom zatrzymać wilgoć, ale nadmiar wilgoci może sprawić, że pasma będą wyglądać płasko i zmniejszy się ich objętość. Chociaż nie zdarza się to każdemu, pamiętaj, aby przyjrzeć się temu, jak twoje włosy reagują na zimną wodę. Ponadto staraj się nie używać jej, gdy pogoda zaczyna się robić coraz chłodniejsza. Dotyczy to zwłaszcza zimowych miesięcy.

Jaką wodą myć włosy?

Zatem jaka woda do mycia włosów jest najlepsza? Złotym środkiem jest stosowanie letniej wody. A dokładnie jej temperatura powinna wynosić 38 stopni Celsjusza (nieznacznie więcej niż wynosi naturalna temperatura ciała).

Jeśli jednak wolisz używać zimnej wody, najlepiej jest korzystać z niej podczas końcowego etapu mycia włosów. W ten sposób oczyścisz skórę głowy, a jednocześnie zatrzymasz wilgoć. Z kolei w przypadku osób, których skóra głowy przetłuszcza się szybciej, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie gorącej wody do spłukania szamponu. W ten sposób dokładniej pozbędziesz się sebum oraz spłuczesz pianę.

Mycie włosów a jakość wody

Jakość wody do mycia włosów również ma ogromne znaczenie. Twarda woda może pozostawiać na naszych pasmach film, który utrudnia zatrzymywanie wilgoci oraz wpływa negatywnie na ich wygląd i kondycję. Mycie włosów w twardej wodzie może powodować ich wysuszanie i zmniejsza objętość. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w specjalny filtr prysznicowy

Ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy odczuje najlepsze lub najgorsze skutki mycia włosów gorącą lub zimną wodą. Wszystko wynika z tego, że potrzeby pielęgnacyjne włosów są bardzo indywidualne. Jeśli chodzi o mycie włosów, nie ma jednej uniwersalnej metody. To kwestia prób i błędów. Wszystko, co możesz zrobić, to uważać na to, jak twoje włosy reagują na wodę o różnych temperaturach i być gotowym na jej dostosowanie.