W ostatnich latach coraz więcej kobiet zaczęło włączać hennę do swojego życia. W internecie, co rusz pojawiają się filmy z użyciem henny. Najświeższymi przykładami będą filmy z instrukcją jak wykonać piegi i pofarbować usta. Służy też nam od lat do przyciemniania brwi lub organicznego farbowania włosów. Jeśli nie jesteś zaznajomiona z tą metodą, henna to roślinny barwnik, który można stosować na włosy i skórę. Tatuowanie henną jest również formą sztuki, która polega na użyciu barwnika do rysowania skomplikowanych, aczkolwiek pięknych, wzorów na ciele. Od wieków henna jest podstawą wielu kultur południowoazjatyckich, bliskowschodnich i afrykańskich.

Współczesne stosowanie henny jako farby do włosów przez kulturę zachodnią można przypisać wzrostowi chęci stosowania naturalnych i zrównoważonych produktów. Chociaż henna była używana jako farba do włosów przez Hari Salem już w latach 70., celebrytka zauważa jej ponowne pojawienie się w głównym nurcie wraz z przejściem na bardziej ekologiczny tryb życia wielu osób. Jeśli interesujesz się produktami ekologicznymi lub po prostu szukałaś alternatywy dla tradycyjnego farbowania, to z pewnością zastanawiałaś się nad zastosowaniem henny na włosach. To wspaniała naturalna opcja, która była używana w wielu kulturach od wieków, ale jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

Henna na włosy

Porowatość włosów

Wraz z teksturą i gęstością, porowatość jest cechą włosów, którą należy wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji. W szczególności ta cecha może wpływać na reakcję włosów na hennę oraz inne barwniki. Zgodnie z definicją Healthline, porowatość odnosi się do tego, jak dobrze włosy wchłaniają i zatrzymują wilgoć. Zależy to od składu zewnętrznej warstwy włosa, która składa się z łusek, które mogą być płaskie lub uniesione i znajdować się daleko lub blisko siebie.

Jeśli włosy są wysokoporowate, oznacza to, że pasma są bardzo porowate, czyli łatwo wchłaniają wilgoć, ale mają trudności z jej utrzymaniem. W rezultacie łatwo wchłaniają produkty, ale ostatecznie stają się suche i kędzierzawe. Porowatość włosów zwykle uwarunkowana jest genetycznie, ale wiadomo, że uszkodzenia termiczne i chemiczne zwiększają porowatość.

Włosy o niskiej porowatości mają trudności z wchłanianiem wilgoci, często potrzebują więcej czasu na nasączenie wodą i więcej czasu na całkowite wyschnięcie. Produkty mają wtedy tendencję do osadzania się na włosach, co sprawia, że włosy wydają się czasem tłuste.
Włosy o średniej porowatości są pożądanym typem włosów, ponieważ umiarkowanie wchłaniają i zatrzymują wilgoć.

Henna a porowatość włosów

Henna a porowatość włosów

Wiedząc, czym jest porowatość włosów, można się zastanawiać, jak ma się ona do henny. Jednym z najważniejszych sposobów interakcji porowatości z barwnikiem jest określenie, jak dobrze włosy wchłaniają kolor. Włosy o wysokiej porowatości najskuteczniej przyjmą kolor z henny, podczas gdy włosy o niskiej porowatości mogą odczuć mniejszy wpływ barwnika. Porowatość wpływa na to, jak długo henna będzie utrzymywać się na włosach. Im bardziej porowate włosy, tym dłużej barwnik będzie się utrzymywał. Będzie również ładnie blaknąć. Możliwe jest też, że farbowanie henną może faktycznie wpływać na porowatość włosów. Warto wziąć pod uwagę potencjalny efekt przesuszenia, jaki może wywołać proces barwienia. Ważne jest tu zrównoważenie zabiegów henną z działaniami nawilżającymi.