Każdy przyzna, że postacie z filmu Zmierzch wyglądały elektryzująco. Oczywiście każdy z aktorów został ucharakteryzowany tak, by w pełni odpowiadać opisowi z książki. Czasami wymagało to „tylko” przygotowania peruki, innym razem zaawansowanych zabiegów fryzjerskich.

Chcecie dowiedzieć się, co zrobiono z włosami Roberta Pattinsona? Zapraszamy do lektury.

Pierwszym krokiem w przypadku Roberta i Kristen Stewart (filmowa Bella), była zmiana koloru włosów.

– Obydwoje mieli kolory jeszcze ze swoich poprzednich filmów, które musiał być zmienione na potrzeby Zmierzchu – wyjaśnia charakteryzatorka Mary Ann Valdes w rozmowie z InStyle.

Odpowiedni kolor dobierano poprzez przymierzanie peruk w różnych kolorach, a następnie decydowano, który jest najkorzystniejszy. Następnie aktorów wysłano do selonu Beverly Hills, gdzie zajął się nimi właściciel Stuart Gavert, a pomagał mu kolorysta Jonathan Castellanos.

Kolor Roberta Pattinsona, czyli filmowego Edwarda, był najważniejszy.

– Notatki produkcyjne zaznaczały, że Ed jest absolutnie przystojnym młodym mężczyzną, z jasną, świetlistą cerą, złotymi oczami i włosami, które wyglądają jak marmur – opowiada Gavert. – Stworzyliśmy to arcydzieło kolorystyczne poprzez zaawansowane techniki koloryzacji, które stosują jasne i ciemne odcienie dla uzyskania maksymalnego kontrastu.

Stylizację fryzury natomiast zasugerował sam Pattinson – użyto jedynie sprayu Bumble & Bumble Surf i pomady Black & White, czyli kosmetyków, których aktor używa na co dzień w życiu prywatnym.

Nikki Reed przeistoczyła się z brunetki w długowłosą blondynkę – Rosalie.

– Reżyser nie chciał, aby ktokolwiek miał czarne, typowe dla wampira włosy – wyjaśnia Gavert.

Zamiast peruk włosy aktorki zostały rozjaśnione u nasady i przedłużone.

Włosy Jaspera były efektem inwencji twórczej i naturalnego uroku jego czupryny. Jackson Rathbone, który wciela się w jego rolę, ma faliste włosy – to ich tekstura prowadziła każdy ruch pędzla, kiedy fryzjer kładł na nie farbę.

– Wielkim wyzwaniem była fryzura Alice [w tej roli Ashley Greene – red.] – opowiada fryzjer. – Jej włosy są naturalnie długie i bardzo grube, więc mieliśmy trudności z upchnięciem ich pod peruką.

CZYTAJ DALEJ…

Bella musiała pozostać naturalna.

Pierwsze skojarzenie stylistów? Czekolada i wiśnie.

Aby nie zniszczyć naturalnego uroku włosów Kristen, ufarbowano je farbami bez amoniaku.

Pattinson z kolei musiał mieć zrobione dodatkowe pasemka w kolorze ciepłego brązu, które pasowałyby do koloru złotych szkieł kontaktowych, które nosił na planie.

Rachel Lefevre, czyli wampirzyca Victoria, przeszła najmniejszą ilość zmian.

Jej naturalne włosy idealnie odpowiadały opisowi z książki, więc jedynym koniecznym zabiegiem było nakręcenie jej kręcących się włosów na lokówkę, aby uporządkować ich skręt.

– Używaliśmy kosmetyków przeciw puszeniu się włosów, aby wygładzić pasemka – dodaje Valdes.

 

Taylor Lautner, czyli filmowy Jacob Black, ma krótkie włosy. Ponieważ jednak na planie spędził zaledwie cztery dni, przygotowano dla niego jedną perukę. Inni aktorzy mieli ich kilka, w razie deszczu czy innych trudności.

Filmowe małżeństwo wampirów, czyli Carlisle i Esme również musieli się poświęcić. Peter Facinelli musiał mieć rozjaśnione włosy („Częściowo zachowaliśmy jego naturalny kolor” – dodaje Gavert), zaś Elizabeth Reaser nosiła perukę.

– Reżyser zażyczył sobie, aby stylem odpowiadała latom 30. i 40. XX wieku, więc stworzyliśmy puszystą fryzurę w karmelowym kolorze – mówi Gavert.