Olejowanie włosów wydaje się bardzo prostym zabiegiem pielęgnacyjnym, ale każda z nas, która próbowała świadomej pielęgnacji wie, że aby dobrać odpowiedni dla swoich włosów produkt potrzeba mnóstwo prób i błędów, które niejednokrotnie doprowadzały nas do włosowej tragedii. Jeśli kiedyś próbowałaś olejowania i coś poszło w nim nie tak, nie należy z niego całkowicie rezygnować. Zamiast tego o wiele lepiej przeprowadzić kolejne próby i dobrać kosmetyk idealny do potrzeb naszych pasm.

Pragniesz uzyskać piękne, zdrowe włosy? Musisz zadbać o balans w pielęgnacji. Czym jest równowaga PEH?

Czy warto olejować włosy?

Trzy razy tak! Zdecydowanie. Olejowanie włosów to bezapelacyjnie jeden z najlepszych sposobów na całkowitą regenerację i odżywienie zniszczonych pasm. Olejowanie pomoże utrzymać włosy w prawidłowym stanie i wcale nie doprowadza do szybszego przetłuszczania. Klucz do dobrego olejowania włosów leży w ocenie porowatości włosów. Inne kosmetyki będą dobre do włosów wysokoporowatych, inne do średnioporowatych, a jeszcze inne do niskoporowatych. To właśnie to determinuje, jakiego oleju powinnaś użyć, aby mieć większą szansę na prawidłowo przeprowadzony zabieg. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły, ale właśnie o to w świadomej pielęgnacji chodzi – o próby i szukanie rozwiązań. Jednak jeśli jesteś początkująca, warto zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą Ci przebrnąć przez trudny początek.

Olejowanie włosów – włosy niskoporowate

Do włosów niskoporowatych najlepsze będą oleje nasycone, zatem sięgnij po któryś z niżej wymienionych: olej kokosowy, palmowy, masło shea, kakaowe, mango oraz babassu. Włosy niskoporowate są gładkie, lśniące, raczej nie ma problemu z ich nawilżeniem i sprężystością. Nie puszą się i nie elektryzują. Takie włosy bardzo łatwo obciążyć, dlatego nie znoszą dobrze bardzo tłustych i treściwych olejów. Dlatego w ich przypadku warto wybrać oleje nieco delikatniejsze.

Olejowanie włosów – włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate zazwyczaj bardzo lubią się z olejami jednonienasyconymi. Do tej grupy należy mnóstwo bardzo popularnych olejów: oliwa z oliwek, olej awokado, słonecznikowy, macadamia, sezamowy, ze słodkich migdałów, orzechów laskowych i arachidowych. Należą do nich również olej z moreli, arganowy i rycynowy. Włosy średnioporowate są najpopularniejszym typem włosów. Zazwyczaj nie sprawiają dużych problemów, ale warto zmieniać w pielęgnacji równowagę PEH i kombinować z proporcjami protein, emolientów i humektantów. W ten sposób można pomóc im i odpowiednio je odżywić.

Ta domowa maseczka zapewni Ci piękną, lśniącą taflę włosów [przepis]

Olejowanie włosów – włosy wysokoporwate

W przypadku włosów wysokoporowatych należy wyciągnąć ciężkie działa, to znaczy treściwe i bogate oleje wielonienasycone. Olej z nasion chia, kurkumy, ogórecznika, pachnotki, lniany, z pestek dyni, czarnuszki, wiesiołka, konopny albo z nasion bawełny sprawdzi się doskonale. Włosy wysokoporowate to zazwyczaj włosy farbowane lub na których przeprowadzane są regularne zabiegi fryzjerskie, takie jak trwała ondulacja lub ciągła stylizacja z użyciem ciepła. Takie włosy są szorstkie w dotyku, trudne do rozczesania i puszące się.

Odpowiednio dobrane oleje są w stanie zdziałać na włosach cuda, dlatego nie zrażajcie się, jeśli jeden typ oleju będzie źle na Wasze włosy działał. Nie oznacza to, że użycie każdego oleju da taki efekt. Dlatego nie zrażajcie się i eksperymentujcie! A może już macie swój ulubiony olej do włosów? Jeśli tak, to jaki?