Henna to roślinny barwnik, który używany jest od starożytności. Wykorzystywana jest do farbowania włosów lub wykonywania zmywalnych tatuaży. Henna jest popularnym środkiem do farbowania brwi lub rzęs – jest bezpieczna dla delikatnej skóry, dlatego bez przeszkód możemy nakładać ją na twarz. Czy henna na włosy jest lepszym rozwiązaniem niż zwykła farba?

Koloryzacja brwi henną jest prosta, nie musisz robić jej w salonie kosmetycznym

Henna na włosy

Henna jest naturalnym barwnikiem roślinnym, który powstaje z liści oraz pędów lawsonii bezbronnej (zwanej inaczej nadbarwią bezbronną lub hennowym drzewem). Hennę w pielęgnacji wykorzystywano już w czasach starożytnych. Służyła do barwienia paznokci i włosów, a w Egipcie wykorzystywano ją do barwienia części ciał mumii. Plemiona ruszające do walki wykorzystywały hennę do malowania barw wojennych. Obecnie jest bardzo lubianym zamiennikiem chemicznych, niszczących włosy farb. Wiele włosomaniaczek rekomenduje zamianę zwykłej, drogeryjnej farby na hennę. Farbowanie tym naturalnym barwnikiem możesz przeprowadzić samodzielnie w domu. Musisz jednak uważać, aby dokładnie wycierać ubrudzoną skórę – henna z pewnością zabarwi także i ją.

Henna pudrowa: czym jest i czy warto ją wykonać. Moja ocena zabiegu na brwi

Pielęgnacja włosów

Henna to nie tylko sposób na nadanie włosom koloru, lecz także na ich pielęgnację. W hennie zawarte są m.in. wapń, potas, cynk, magnez, żelazo, witamina A, B oraz D i enzymy roślinne. Henna sprawia, że włosy stają się silniejsze i bardziej błyszczące. Pamiętaj, że henna do brwi i rzęs to oddzielne produkty! Zwykła henna do włosów nie nadaje się do użytku w okolicach oczu. Jeśli używałaś do tej pory chemicznych farb, zwróć uwagę na skład kupowanej przez siebie henny. Najlepiej wybierać produkty bez sztucznych dodatków. Od ostatniego farbowania drogeryjnym produktem powinno minąć 2-4 tygodnie – wówczas farba jest wypłukana i nie będzie wchodzić w reakcję z henną. Czerwony barwnik jest najmocniejszy i nawet po farbowaniu na inny kolor najprawdopodobniej pozostaną rude refleksy. Mimo że henna jest naturalnym odpowiednikiem farb chemicznych, wykonaj test uczuleniowy! Henna na włosy to świetna alternatywa, jednakże wciąż może podrażniać delikatną skórę.