Postanowiłyśmy przyjrzeć się najpopularniejszym przekonaniom na temat pielęgnacji włosów. Chociaż wiele z nas w nie wierzy i od lat się do nich stosuje, w rzeczywistości okazują się… mijać z prawdą. A zatem – jakie są fakty?

PUSZĄCE SIĘ WŁOSY TO KOSZMAR NIEJEDNEJ DZIEWCZYNY, WIĘC JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

Ścinanie końcówek sprawia, że włosy szybciej rosną

Niestety, podcinanie włosów nie przyspiesza ich wzrostu. Obcinając rozdwojone i cienkie końcówki poprawiamy wygląd naszej fryzury, a mocne i lśniące końce sprawiają, że staje się pełniejsza i przez to możemy odnieść mylne wrażenie, że nasze włosy szybciej rosną. Ponadto na zniszczonych, rozdwojonych włosach trudno zauważyć ich wzrost.

Jeśli chcesz przyspieszyć wzrost włosów, powinnaś zadbać o skalp i wzmocnienie cebulek. Nie znaczy to jednak, że masz zapomnieć o regularnym podcinaniu! To absolutna konieczność, jeśli chcesz, by twoje włosy były zdrowe i mocne.

Łupież to efekt przesuszonej skóry

W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Łupież powodowany jest przez drożdże, których rozwojowi sprzyja tłuste środowisko. Jeśli więc unikasz mycia głowy z obawy o przesuszenie głowy, nie zwlekaj z tym dłużej. Przetłuszczanie ich tylko pogorszy problem.

KĄPIELE W SAKE, CYTRYNOWANIE PAZNOKCI. RYTUAŁY BEAUTY Z RÓŻNYCH ZAKĄTKÓW ŚWIATA

Płukanie włosów zimnych wodą sprawi, że staną się błyszczące

To fakt, ale tylko w przypadku zdrowych włosów. Zimna woda domyka łuski włosowe, przez co stają się gładsze i lśniące. Niestety, nie pomoże to suchym, połamanym włosom. Zimna woda magicznie ich nie sklei. Wciąż będą suche i połamane, a co za tym idzie – całkowicie pozbawione blasku.

Im częściej czeszesz włosy, tym są zdrowsze

Wręcz przeciwnie – zbyt częste czesanie może im zaszkodzić. Wystarczy czesać włosy dwa razy dziennie. Czesząc je pobudzamy krążenie krwi, uaktywniamy cebulki oraz rozprowadzamy naturalne sebum włosów po ich całej długości, dzięki czemu są błyszczące. Jednak zbyt częste i gwałtowne ich czesanie może osłabić kosmyki, powodując ich rozdwojenie i łamanie.