Anna Lewandowska może pochwalić się pięknymi, lśniącymi i zdrowymi włosami. Niezależnie od tego  czy pojawia się na eventach, czy publikuje zdjęcia z maty w sali sportowej, jej pasma są gęste i mają piękny, głęboki kolor.

Trenerka fitness spodziewa się drugiego dziecka. Internautki postanowiły wykorzystać ten czas i zadać jej pytanie, które wzbudza wątpliwości wielu kobiet – czy można farbować włosy w czasie ciąży?

Czy można ćwiczyć podczas ciąży? Anna Lewandowska publikuje spis złotych zasad

Anna Lewandowska postanowiła zamieścić obszerny wpis na swoim blogu, w który, po konsultacji ze specjalistami z Polski i Niemiec, tłumaczy jak wygląda sprawa farbowania włosów u kobiet w ciąży:

Doniesienia medyczne

Większość badań wskazuje na to, że składniki występujące w farbach do włosów nie są wysoce toksyczne. Pamiętajcie jednak, aby unikać farb z amoniakiem, chociaż ciężko teraz takie znaleźć na półkach sklepowych. Nowoczesna generacja farb nie tworzy toksycznych oparów podczas ich nakładania. Ponadto skóra może wchłonąć tylko niewielkie ilości farby do włosów, jednak nie przenikają one do krwiobiegu. Ta niewielka ilość nie jest uważana za szkodliwą dla płodu. Takie samo zdanie posiadają specjaliści w kwestii kobiet karmiących piersią. Chociaż nie są dostępne dane ani badania na temat kobiet, które poddawane były zabiegom na włosy podczas karmienia piersią, znajomość składników farb pozwala twierdzić, że substancje chemiczne nie są wchłanianie do krwiobiegu. Dlatego prawdopodobieństwo, że przenikają do mleka matki i będą stanowić ryzyko dla niemowlęcia, jest bardzo mało prawdopodobne.

Jeśli jednak wahacie się i wolicie być przezornymi (coś o tym wiem!) istnieje kilka bezpieczniejszych alternatyw do rozważenia, np. unikanie farbowania od nasady włosów pozostawiając około 1 cm odrostu. Inną alternatywą są naturalne barwniki roślinne w formie olejku koloryzującego.

Zawsze jednak powtarzam, najlepiej zapytać lekarza prowadzącego naszą ciążę. Niektórzy lekarze zalecają farbowanie włosów dopiero od drugiego lub trzeciego trymestru ciąży.

Anna Lewandowska o pielęgnacji włosów w ciąży: „Uważam, że kluczowa jest dieta”

Oprócz informacji zasięgniętych u lekarzy, Anna Lewandowska zamieściła także opinie fryzjerów na temat farbowania włosów w trakcie trwania ciąży. Na jej blogu Healthy plan by Ann czytamy:

Opinia fryzjera

Swoje zdanie na temat farbowania włosów w ciąży zgodziła się wyrazić moja niezastąpiona Marylka Duda:

“Podczas zabiegów koloryzacyjnych z użyciem farby permanentnej powinno się unikać wdychania towarzyszących temu zabiegowi oparów. Farby te zawierają w swoim składzie amoniak, który ma bardzo silne, chemiczne opary. Zalecane jest unikanie farb zawierających w składzie tę substancję. Są teraz dostępne farby nowej generacji, bez amoniaku.

Jeśli nie mamy siwych włosów, a chcemy odświeżyć kolor włosów, to bestsellerem  na rynku są olejki do koloryzacji włosów, które w swoim składzie maja 98% składników pochodzenia naturalnego:-)

A jeśli chcesz mieć 100% bezpieczeństwo to wybierz balayage lub refleksy. Podczas tego zabiegu pasma są odseparowane od skóry głowy i produkt nie ma kontaktu ze skórą.  I problem z głowy :)”

Jak sami widzicie, opinie zarówno lekarzy jak i specjalistów z branży fryzjerskiej są jednoznaczne: nie widzą przeciwwskazań do farbowania włosów przez kobiety ciężarne. Jeżeli jednak macie jakiekolwiek wątpliwości, zapytajcie swojego lekarza prowadzącego. Wyraźcie swoje wątpliwości, a na pewno uzyskacie konkretne odpowiedzi na swoje pytania.