Czesanie włosów pozornie może wydawać się banalną czynnością, która nie ma większego wpływu na kondycję naszych pukli. Niestety, prawda okazuje się inna. Czesanie jest wręcz fundamentem w codziennej pielęgnacji włosów i nawet taka prosta czynność źle wykonywana może mieć naprawdę przykre skutki dla naszych kosmyków, którym nie zaradzą nawet najlepsze kosmetyki.

Mycie włosów – każda z nas robi to ŹLE

Zacznijmy od tego JAK czesać włosy – powinnyśmy robić to delikatnie, z wyczuciem i bez pośpiechu. Energiczne pociągnięcia szczotką mogą połamać nasze pasma i nadmiernie je powyrywać. Rozczesywanie warto też zacząć od końcówek.  Stopniowo zbliżając się ku górze z każdym kolejnym pociągnięciem szczotki, a dopiero na końcu przeczesując całe pasma ruchem od skóry głowy aż do końców. Dzięki takiemu etapowemu czesaniu wykonamy to płynnie, nie narażając włosów na dodatkowe szarpnięcia, a co za tym idzie — uszkodzenia.

Elektryzujące się włosy? Oto jak sobie z nimi poradzić

A jak często czesać włosy? Powinnyśmy to robić zawsze przed ich wymyciem. Pozwoli to rozplątać powstałe kołtuny i zapobiec nadmiernemu plątaniu włosów podczas mycia.

Natomiast po wymyciu, czeszemy tylko włosy kręcone, oczywiście robiąc to etapowo i bardzo delikatnie. W przypadku tego typu włosów czesanie ich przed i po myciu jest w zupełności wystarczające. Robienie tego na sucho spowoduje ich puszenie, rujnując przy tym naturalny skręt loków.

Cieniowane włosy – powrót wielkiego trendu

Z kolei w przypadku włosów prostych, czeszemy je dopiero po wysuszeniu, ponieważ mokre są najbardziej podatne na uszkodzenia. Powinnyśmy czesać je codziennie rano i przed pójściem spać. To w zupełności wystarczy by rozplątać włosy, oczyścić je i rozprowadzić po całej ich długości naturalne sebum, które domknie łuski i ochroni włosy przed uszkodzeniami z zewnątrz.

Częstsze czesanie tylko je przetłuści, osłabi cebulki, a także sprawi, że staną się bardziej podatne na uszkodzenia poprzez ciągłe naciąganie szczotką.

Naturalne maseczki do włosów. Sprawdzone przepisy na każdy problem

To, czym czeszemy włosy, również ma ogromny wpływ na ich kondycję. Najlepsze są profesjonalne szczotki lub grzebienie o szerokim rozstawie zębów. Polecamy sięgać po modele z naturalnym włosiem, a w przypadku grzebieni, po te z naturalnych tworzyw np. drewna.

5 naturalnych składników, które możesz dodać do szamponu, by Twoje włosy rosły jeszcze szybciej

Pamiętajmy też o ich regularnym czyszczeniu, by nie rozprowadzać po włosach nagromadzonego na szczotkach brudu i łoju. W tym celu wystarczy wymyć je szamponem, który stosujemy do włosów.