Każdego dnia tracimy bowiem nawet do 100 włosów dziennie. Problem pojawia się jednak, gdy wypadają one w nadmiarze. Co zrobić w takim przypadku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przyśpieszyć porost włosów!

Jak przyśpieszyć porost włosów? Witaminy i wcierki na wypadanie włosów

Przyczyn wypadania włosów może być wiele i mogą być one związane zarówno ze stylem życia, stanem zdrowotnym, jak i codzienną pielęgnacją. Za najczęstsze przyczyny wypadania włosów uważa się stres, złą dietę, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, częste farbowanie oraz choroby takie jak anoreksja, bulimia, nadczynność i niedoczynność tarczycy. Jego ofiarami często padają również osoby, które są na diecie oraz kobiety po porodzie O ile jednak przerzedzanie się czupryny nie ma podłoża genetycznego (jak m.in. łysienie androgenowe), istnieją ogromne szanse na to, by zapobiec wypadaniu włosów. Wystarczy jedynie zdrowa dieta oraz wiedza jak dbać o włosy.

Suplementacja, czyli witaminy na wypadanie włosów

Do diety należy włączyć produkty bogate w biotynę (witamina H), która znajduje się m.in. w wątróbce, jajkach, szpinaku oraz witaminę A, którą można znaleźć w nabiale i pomidorach. Do codziennego jadłospisu należy również włączyć produkty bogate w witaminę B, C, E oraz minerały takie jak: żelazo, cynk, krzem. W przypadku gdy zdrowa dieta okaże się niewystarczająca, niezbędna stanie się dodatkowa suplementacja. Jakie witaminy na wypadanie włosów są najbardziej skuteczne? Poza wspomnianą biotyną niezwykle ważne są witaminy A i E, które chronią włosy oraz skórę głowy przed działaniem wolnych rodników. Ponadto przyspieszają one regenerację i pobudzają mieszki włosów do wzrostu. Niezmiernie ważne są także witamina B i C, które odżywiają skórę głowy. Poleca się również zażywanie preparatów zawierających substancje takie jak arginina i kofeina, które pobudzają mikrokrążenie skóry głowy. Na szybszą regenerację włosów wpływają też minerały: żelazo, cynk i krzem. Wielu specjalistów poleca stosowanie suplementów, w których składzie pojawia się keratynacysteinaaloeskolagen i olej z awokado. Dużą popularnością cieszą się również preparaty zawierające olejek jojobaglicerynę i masło karite, które natłuszczają skórę głowy, tym samym chroniąc ją przed utratą wody. Tu bardzo pomocne okazują się wcierki na wypadanie włosów.

Pielęgnacja, czyli wcierki na wypadanie włosów

Wiele z włosomaniaczek zastanawia się co na porost włosów sprawdzi się najlepiej. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Obejmuje ona nie tylko wyeliminowanie czynników, które przyspieszają wypadanie włosów (np. suszarka, koloryzacja itp.), ale i wdrożenie zabiegów, które można wykonać samodzielnie w domu. Tu dużą popularnością cieszą się szczególnie wcierki,  które powstają na bazie ziół i roślin takich jak:

  • Kozieradka – z jej nasion przyrządza się napar, który po wystygnięciu należy wetrzeć w skórę głowy. Zabieg należy powtórzyć minimum raz w tygodniu (najlepiej w dni wolne od pracy – ze względu na intensywny zapach);
  • Siemię lniane – to roślina, którą można stosować na wiele sposobów (wewnętrznie – np. łyżkę siemienia zalać wrzątkiem, odstawić na noc, a rano wypić i zewnętrznie – np. w postaci maskę z siemienia gotowanego przez kwadrans i odcedzonego do postaci „żelu” nałożyć na skórę głowy lub oleju, który należy delikatnie wmasować w głowę i pozostawić na kilkanaście minut);
  • Pokrzywa – do przygotowania wcierki wystarczy łyżeczka pokrzywy, którą zalewa się wodą i przez 20 min. zaparza. Po ostudzeniu wywaru, wcierkę można wmasować w skórę głowy;
  • Skrzyp polny – wcierkę przygotowuje się identycznie, jak w przypadku pokrzywy.

Stymulująco na porost włosów działają również wcierki przygotowane z chmielunasturcjibrzozykorzenia łopianu oraz dziurawca zwyczajnego. Należy również pamiętać o tym, by stosować je regularnie – codziennie lub co drugi dzień. Ze względu na intensywny zapach i sposób, w jaki obciążają włosy – wcierki należy stosować przed myciem głowy. Po pierwszym miesiącu ich stosowania wskazane jest zrobić sobie tydzień przerwy. Po pierwszym miesiącu ich stosowania wskazane jest zrobić sobie tydzień przerwy. Stosowanie wcierek należy niezwłocznie przerwać w momencie, gdy skóra głowy staje się podrażniona lub zaczerwieniona. Warto wtedy zrezygnować ze stosowania danego preparatu na rzecz produktu, który nie będzie uczulał.

Potrzebujesz więcej porad o tematyce pielęgnacji włosów, paznokci lub twarzy? Może interesują Cię najnowsze trendy makijażowe? Na naszym blogu swiat kosmetykow.pl dostępnych jest wiele artykułów o tym jak zadbać o siebie najlepiej, każda znajdzie coś dla siebie.

 

Materiał partnera