Wbrew powszechnemu przekonaniu, kręcone włosy nie są jedną ogólną kategorią. W rzeczywistości istnieje wiele różnych typów loków, a ustalenie do którego z nich zaliczają się Twoje, może być cenną wskazówką, która ułatwi ich pielęgnację i codzienną stylizację.

6-etapowa koreańska pielęgnacja włosów. Intensywna regeneracja i moc nawilżenia

Typy loków – kompletny przewodnik

Skala jest dosyć szeroka i rozpoczyna się od 2A, zaś kończy na 4C. Każdy typ loków ma swój własny zestaw unikalnych cech. Jak więc rozpoznać do której z kategorii zaliczają się Twoje loki? Wymaga to głębszego zapoznania się z tematem, a ponieważ włosy mogą się z czasem zmieniać, warto uważnie je obserwować i dopierać odpowiednie kosmetyki, które uwydatnią skręt i dogłębnie nawilżą pasma.

Szczegółowa klasyfikacja to punkt wyjścia i łatwy sposób na rozpoczęcie uważnej i świadomej pielęgnacji. Oto czym charakteryzują się poszczególne typy loków:

2A

Lekko pofalowane włosy, które przylegają do głowy i mają delikatną gęstość. Ten rodzaj włosów szybko wysycha i łatwo się prostuje. Jest też ogólnie dość łatwy w codziennej stylizacji. Aby utrzymać fale 2A, pomiń produkty o gęstej konsystencji, ponieważ mogą one obciążać włosy. Ten typ falowanych włosów wygląda lepiej, gdy nie są one zbyt długie, ponieważ wówczas zanika ich naturalny skręt, a pasma stają się płaskie tuż przy skórze głowy.

2B

Fala zazwyczaj tworzy się na włosach w kształcie litery „S”, jak typ 2A, ale włosy przylegają bliżej głowy. Fale typu 2B mogą być nieco bardziej puszące się na czubku głowy i mają tendencję do łatwego „gubienia” loków.

2C

Skręt jest bardziej widoczny. Włosy nie układają się w fale, a w bardziej zdefiniowane loki. Aby zadbać o włosy 2C, zmniejsz częste mycie i użyj kremu do loków, aby poprawić kształt loków. Śpij na jedwabnej poszewce, aby uniknąć puszenia się i splątania.

3A

Loki mają wyraźny, zapętlony wzór „S”, który jest dobrze zdefiniowany i zwykle sprężysty. Loki typu 3a mają obwód o szerokości kawałka kredy chodnikowej. 3A to miejsce, w którym włosy zaczynają być nieco bardziej przesuszone — dobrym rozwiązaniem jest cotygodniowa kuracja głęboko nawilżającą maską.

3B

Loki są bardziej obszerne i mają mniejszy obwód niż loki typu 3A. Ten typ włosów ma już bardzo mocno wyraźne loki. Włosy 3B lubią lekkie produkty, które nie obciążają pasm.

3C

Loki przypominają kształtem korkociągi do wina i mają w przybliżeniu obwód ołówka lub słomki do napojów. Włosy tego typu mają zwykle większą gęstość i są grubsze niż włosy typu 2C lub 3B.

4A

Mocno skręcone włosy wyglądające jak sprężynki. Obwód spiralek jest zbliżony do obwodu igły. Główna różnica między włosami 3C i 4A polega na tym, że włosy 4A wymagają znacznie mocniejszego nawilżenia, ponieważ mają tendencję do puszenia się. Może to oznaczać bardzo głęboką pielęgnację i stosowanie produktów typu maski i serum.

4B

To pasma typu afro. Mają kształt „Z” i mniej zdefiniowany wzór loków. Zamiast skręcać się lub zwijać, włosy wyginają się pod ostrymi kątami, jak litera „Z”. Włosy typu 4B są ciasno zwinięte i mogą być szorstkie w dotyku.

4C

Składają się z pasm, które prawie nigdy nie będą się „sklejać” bez zastosowania technik stylizacyjnych. Mają bardzo drobny skręt. Włosy typu afro mogą mieć różne odcienie, od cienkich i miękkich po szorstkie i bardzo gęste. Jest to typ włosów, który wymaga największego nawilżenia.

Sprawdzenie, do której kategorii należą Twoje włosy najlepiej wykonać na mokrych pasmach, wówczas skręt i tekstura pasm jest o wiele bardziej widoczna. Warto też pamiętać o tym, że możliwe jest posiadanie różnych typów loków. Średnica włosów może być inna, gęstość pasm może się różnić, a porowatość i cykle wzrostu ulegają zmianie. Każdy ma więcej niż jeden rodzaj włosów. Z tyłu mogą być one bardziej kręcone, delikatne i kruche. Pasma na środku głowy mogą być gęstsze, mniej podkręcone, a przednia linia włosów bardziej miękka i mniej kręcona z tendencją do delikatnego puszenia.

Typy loków a pielęgnacja

Typ 2: używaj lżejszych produktów, które nie obciążają włosów i skóry głowy. Na miękkie fale dobrze sprawdzają się musy i żelowe konsystencje. Aby wzmocnić teksturę, szczególnie dobrze sprawdzają się też spraye z solą morską.

Typy 3A i 3B: Postaw na krem do stylizacji lub mleczka do stylizacji, które zapobiegają elektryzowaniu się włosów i uwydatniają skręt.

Typ 3C: Podczas stylizacji sięgnij po kremowy kosmetyk, który nawilży i zdefiniuje loki. Stosowanie masek przynajmniej raz w tygodniu, pomoże zachować elastyczność i utrzyma wilgoć w strukturze włosów.

Typ 4: Użyj kremowego środka nawilżającego jako zabiegu bez spłukiwania, aby maksymalnie nawilżyć i zabezpieczyć pasma.

Tonik do włosów i skóry głowy
1

Tonik do włosów i skóry głowy Hair Growth Trigger

KAMINOMOTO

279,00 zł

Kup teraz
krem do kręconych włosów
2

Aktywator skrętu w kremie

ONLYBIO

25,49 zł

Kup teraz
krem do loków
3

Nawilżający krem do włosów kręconych

LOREAL

79,50 zł

Kup teraz
sprawy odświeżający loki
4

Spray odświeżający loki

KERASTASE

119,20 zł

Kup teraz