Wybory Miss World to najstarszy oficjalny konkurs, w którym ocenie poddana jest uroda kobiet z całego świata. Pierwsza edycja miała miejsce w 1951 roku, ale już wcześniej panie były poddawane ocenie w mniej prestiżowych konkursach.

Na przestrzeni lat regulamin konkursu podlegał zmianom. Wprowadzono nowe kategorie, a dziewczyny biorące udział w wyborach mogły pochwalić się, oprócz urody, także swoimi talentami. Wszystko to funkcjonowało jednak na dosyć pozornej płaszczyźnie. Ostatnie zmiany, które rzeczywiście otwierają nowy kierunek do tego typu konkursów, dokonano w Niemczech. Tytuł najpiękniejszej zdobyła 35-letnia mama, która rozwija się zawodowo, prowadząc sklep z odzieżą vintage.

Piękna 35-letnia mama została miss Niemiec. Zmiany konkursowe w limicie wieku to nowy krok w stronę kobiet

Wprowadzone zmiany, takie jak: zniesienie występowania w strojach kąpielowych, regulacja wiekowa (obecnie w konkursie na Miss Niemiec mogą brać udział kobiety w przedziale wiekowym od 18 do 39 lat) oraz skład jury (w tym roku kobiety oceniały kobiety) to dobry krok, który daje pozytywne rokowania na przyszłość.

Nie zawsze jednak wybory, podczas których oceniano wygląd kobiet wyglądały tak postępowo. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na szeroką skalę odbywały się konkursy, podczas których ocenie podlegała jedna, konkretna część kobiecego ciała. W 1936 roku w Cliftonville w Anglii odbył się konkurs na „najlepsze nogi”.

Większość kobiet nie jest zadowolonych ze swoich piersi. Badania udowadniają, że może to poważnie zaszkodzić zdrowiu

Podczas takich wyborów kobietom zasłaniano twarze, by uniknąć stronniczości i wygranej ze względu na rysy twarzy i urodę kandydatki.

W latach 30. i 40. odsłanianie nóg przez kobiety i organizowanie tego typu konkursów stało się coraz bardziej akceptowalne przez społeczeństwo.  Co ciekawe, sędziami bardzo często byli także lokalni policjanci. Dlatego też twarze kobiet były zasłaniane nie tylko ze względu na urodę kandydatek, ale także po to, by zmniejszyć stronniczość, ponieważ policjanci mogli być zaznajomieni z kandydatkami. Oceniano wyłącznie nogi, co z perspektywy czasu jest jednym z symboli uprzedmiotowienia kobiet i sprowadzenia ich wartości wyłącznie do kształtu i długości jednej części ciała.