Z porządkami często bywa tak, że trudno jest je zacząć. Kiedy uda nam się zrobić pierwszy krok, kolejne idą coraz lepiej, a efektem końcowym jest zyskanie większej przestrzeni i satysfakcja z osiągnięcia celu. W podobny sposób można podejść do samopoczucia. Od czasu do czasu warto uporządkować pewne kwestie, które leżą głęboko w naszej świadomości.

Każdego dnia na naszej drodze pojawiają się przeszkody. Czasem są to banalne sytuacje jak spóźniony autobus ale niekiedy niepowodzenia mogą objawić się w o wiele poważniejszej formie. Wszystko to wpływa na nasze samopoczucie i sprawia, że kolejne myśli nakładają się na siebie, tworząc w głowie chaos. To wyczerpujący stan, który prowadzi do frustracji i pesymizmu. Dlatego warto jest uporządkować mentalny bałagan i oczyścić umysł z negatywnych myśli.

Przestań się stresować. Oto sygnały, których nie powinnaś lekceważyć

Jak wyleczyć się z pesymizmu

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie. Musisz zastanowić się do jakich sytuacji wracasz najczęściej, co nie daje Ci spokoju i przeszło już tysiące analiz w Twojej głowie. Jeśli kolejny raz wracasz do kłótni z przyjaciółką sprzed kilku tygodni albo ciągle zastanawiasz się nad przykrymi słowami, które wypowiedział ktoś bliski, musisz spróbować przestać to robić. Ciągłe analizowanie przeszłości nie ma sensu, a zamiast pomóc, wywołuje negatywne emocje. Pozwól im  się ulotnić, nie kumuluj ich w głowie, ponieważ to one nie dają Ci myśleć o niczym innym.

Sytuacje, które wywołują Twój gniew, niepokój czy po prostu sprawiają Ci przykrość, wymagają wyjaśnienia. Nie bój się konfrontacji, powiedź szczerze o swoich uczuciach. Jeśli nie jesteś gotowa na trudną rozmowę, możesz spróbować innej metody. Chodzi o to, by wyładować gniew i oczyścić umysł. W tym celu możesz po prostu napisać list, a potem zwyczajnie go wyrzucić. Kiedy nasze ciało jest naładowane negatywnymi emocjami, zazwyczaj i tak nie zależy nam na argumentach drugiej strony, chodzi wyłącznie o rozładowanie wewnętrznego napięcia, dlatego list może być dobrym rozwiązaniem.

Toksyczna pozytywność: czym jest i dlaczego lepiej jej unikać

Pokonaj przeszkody

Jeśli Twoje życiowe motto brzmi: jeśli coś ma pójść nie tak, to prawdopodobnie to przydarzy się właśnie mnie to znak, że musisz jak najszybciej rozpocząć pracę nad sobą. Katastroficzne wizje i dostrzeganie pułapek w każdej możliwej sytuacji to znak, że wpadasz w spiralę negatywnych myśli, którą z czasem coraz trudniej jest kontrolować.

Wycisz umysł medytacją. Oto 4 sposoby, które pomogą Ci zacząć

Nie można z dnia na dzień pozbyć się natrętnych myśli, a próba ich ignorowania wcale nie rozwiąże problemu. Ale możesz odwrócić sytuację i przechytrzyć samego siebie. Jeśli ciągle wyobrażasz sobie najgorszy scenariusz sytuacji, która wywołuje w Tobie stres – po prostu przygotuj dokładne rozwiązanie. To pomoże Ci się uspokoić i sprawi, że całe wydarzenie wyda Ci się o wiele mniej przerażające.