Każda z nas ma w sobie coś, co można nazwać wewnętrznym głosem. To stan, który pozwala nam przeanalizować nasze dotychczasowe decyzje, podjąć plany na przyszłość i skupić się na bieżących sprawach. Jest silnie związany z naszą samooceną i może brzmieć w różnorodny sposób. Jako pochwała i motywacja lub odwrotnie – skupić się wyłącznie na krytyce i przesadnym pesymizmie.

Samokrytyka w niektórych przypadkach może być motywująca. Dzięki niej stale doskonalimy swoje umiejętności i ćwiczymy charakter. Jednak w przesadnych ilościach utrudnia życie, prowadząc do braku zadowolenia w każdym aspekcie życia.

Piękna 35-letnia mama została miss Niemiec. Zmiany konkursowe w limicie wieku to nowy krok w stronę kobiet

Jak walczyć z nadmierną krytyką samej siebie

Nadmierna samokrytyka uaktywnia się w szczególności w trudnych sytuacjach – kiedy napotykasz na swojej drodze problemy lub nie uda Ci się osiągnąć wyznaczonego celu – przepracowanie tych wydarzeń jest bardzo trudne. Osoby, które są dla siebie zbyt surowe, szybko popadają w pesymizm, cofając się przeszłością do innych błędów. A to z kolei powoduje uczucie przygnębienia i demotywacji.

Jeśli chcesz zmienić sposób w jaki traktujesz samą siebie i przestać dostrzegać wyłącznie negatywne skutki swoich działań, oto kilka sposobów, które mogą pomóc:

Bezpłatne tampony i podpaski. Oto jedyny kraj, który zaczyna dbać o kobiety

Samokrytyka daje złudne poczucie prawdy, co czyni ją bardzo przekonującą. To z kolei sprawia, że surowa ocena siebie samych jest brana za odzwierciedlenie rzeczywistości. Tymczasem to wyłącznie nasz subiektywizm.

Dlatego ważne jest odróżnienie myśli od faktów. Kiedy osoba, która nadmiernie się krytykuje odróżni te dwa stany i nauczy się oddzielać negatywne myśli od rzeczywistości, pomoże to zmniejszyć ich moc. To stan, który nazywa się defuzją i polega na zdystansowaniu się od wewnętrznych odczuć, co pomoże odsłonić prawdę i zobaczyć, że nie kryją się za nimi żadne zagrożenia ani porażki. Są tylko i wyłącznie odczuciem, a nie prawdziwym stanem.

Uspokój się i spróbuj wyciszyć umysł. Po oczyszczeniu się ze złych myśli, spróbuj wypisać na kartce kilka przykładowych rzeczy, z których jesteś dumna. Na początku mogą to być drobne rzeczy, które sprawiają Ci radość, np. popisowe danie albo pobity rekord w grze. To pomoże zwiększyć motywację i sprawi, że sprawi, że spojrzysz na samą siebie z innej, lepszej strony.