Według niektórych badań prawie połowa nastolatków choć raz padła ofiarą hejtu w sieci. Już od kilku lat coraz więcej młodych osób często korzysta z dostępu do internetu. Świat wywrócił się do góry nogami wraz z pandemią koronawirusa, która na kilka miesięcy zamknęła wszystkich w domach, w tym uczniów na co dzień spędzających czas w szkołach. Teraz trudno sobie wyobrazić, by nastolatkowie nagle przestali korzystać z sieci. Czym jest ubezpieczenie od hejtu? Życie towarzyskie przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości, gdzie momentami trudno zadbać o kontrolę, szczególnie w czasach cyberprzemocy.

Hejt – co to takiego?

Hejt to nowy termin, który trudno jednoznacznie określić. Pochodzi z języka angielskiego od słowa „hate” [nienawiść]. To zjawisko społeczne o charakterze negatywnym, poniżającym, które można zaobserwować w internecie [na forach, portalach społecznościowych czy komunikatorach]. Najczęściej jest to obraźliwy i negatywny komentarz w sposób wrogi i agresywny wymierzony w osobę bądź na dany temat.

Cyberprzemoc pojawia się w różnorakich formach. Może być to wyśmiewanie, obraźliwe komentarze czy publiczne udostępnianie prywatnych rozmów. Nastolatkowie czasem nie zdają sobie sprawy, że mogą spowodować wśród swoich rówieśników poważny uszczerbek na zdrowiu psychicznym.

Toksyczna pozytywność jest szkodliwa dla zdrowia. Jak nie dać złapać się w jej pułapkę?

Nie jesteś anonimowy

Hejt w postaci szantażu, zastraszania czy obrażania to nic innego jak przemoc. W sieci wszystkim wydaje się, że nie zostawiają po sobie śladów i mogą czuć się bezkarni. Nic bardziej mylnego. Należy zawsze pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność przed udostępnianiem zdjęć czy innych rzeczy. Nigdy nie mamy pewności, że coś nie zostało zapisane bądź powielone przez nieznaną nam osobę.

Z pomocą wychodzi branża ubezpieczeń. Prócz standardowej profilaktyki teraz możemy skorzystać z ubezpieczenia od hejtu w sieci. Koszty nie zwiększą się diametralnie, a zawsze pomoże nam to skorzystać z porady informatyka, który zadba o zamieszczone materiały, by zniknęły z sieci czy pomocy prawnej. Będziemy również mogli skorzystać z porad psychologa, jeżeli stan dziecka będzie tego wymagał.