Obecne czasy sprawiają, że niemalże cały czas żyjemy w ciągłym stresie i pośpiechu. Obowiązki związane z domem i pracą wymagają od nas wielu bardzo ważnych decyzji. Dodatkowo w tym roku mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, w której wciąż czujemy zagrożenie. Pandemia, przyzwyczajenie się oraz dostosowanie do nowych warunków życia również nie należało do najłatwiejszych. Większość z nas musiała znaleźć dla siebie jakieś bezpieczne rozwiązania, które pozwoliłyby odpocząć i złagodzić wysoki poziom stresu. Jednak nie wszystkie działają, a niektóre wręcz szkodzą. Zobacz, czego NIE powinnaś robić, aby załagodzić stres!

Stres Polaków w pandemii – czy kobiety radzą sobie z nim gorzej?

Lista zadań

Mówi się, że aby załagodzić stres, powinno się tworzyć listy zadań, które pomagają uporządkować dzień, jednak prawda jest taka, że ułatwią one funkcjonowanie tylko zorganizowanym osobom, które potrafią zdyscyplinować się lub które rozumieją, że niektóre rzeczy mogą w grafiku opóźnić się. Jeśli nie należysz do tych dwóch grup, przygotowanie planu działania może przynieść odwrotny skutek. Jeśli wypadnie Ci coś niespodziewanego, co zaburzy harmonogram, może to spowodować więcej stresu i lęku o niezrealizowane założenia. Zamiast tworzyć dokładną listę, o wiele lepiej stawiać sobie małe cele, które będziesz osiągać po kolei.

Jedzenie, by załagodzić stres

Wiele osób próbuje załagodzić stres, jedząc swoje ulubione przekąski. Ma nam to poprawiać humor i pomóc poradzić sobie z trudnymi chwilami. Niestety, ale takie „osładzanie” sobie trudnych chwil bardzo często powoduje, że będziemy czuć wyrzuty sumienia. Dodatkowo zbyt duża ilość cukru może powodować, że poczujemy się ociężali. Najlepiej nie traktować jedzenia jako nagrody lub rekompensaty za stresujące sytuacje, ponieważ sprawi to, że nawiążemy z nim niezdrowe relacje. Może się to odbić na nas o wiele dotkliwiej, niż moglibyśmy przypuszczać.

Zaburzenie odżywiania w czasie koronawirusa. Jak stres może wpłynąć na dietę?

Pomijanie posiłków

Sytuacja odwrotna do poprzedniej. Dużo osób w sytuacjach stresujących traci apetyt, co przyczynia się do zmniejszenia koncentracji. Wpływa to negatywnie na nasze procesy myślowe, czujemy się rozkojarzeni, przez co w efekcie wykonujemy nasze zadania dwa razy wolniej. Organizm, któremu nie dostarczamy odpowiedniej ilości składników odżywczych, będzie się ich domagał, co może skutkować pogorszeniem zdrowia. Pomóc załagodzić stres mogą regularne posiłki, które wspomagają nasz organizm, dając nam siłę do działania.