Osoby, które mimo trudności zawsze wierzą w to, że szklanka jest do połowy pełna, zazwyczaj potrafią dobrze radzić sobie z przeciwnościami losu. Dodatkowo, zarażają uśmiechem i działają jak magnes, przyciągając do siebie ludzi. Pozytywne nastawianie to nic złego, pod warunkiem, że osoba, która zaraża swoim entuzjazmem umie dostosować go do okoliczności.

Czym jest toksyczna pozytywność

Reagowanie na negatywne wiadomości nad wyraz radosnym nastawieniem jest nazywane toksyczną pozytywnością (inną nazwą jest lekceważąca pozytywność). To sytuacja, do której dochodzi, kiedy słysząc smutne wiadomości odpowiadamy utartymi frazesami, np. Przetrwasz to lub Myśl pozytywnie, a wszystko się ułoży.

Jak oczyścić umysł?

Temat ten postanowiła poruszyć psychoterapeutka Whitney Goodman. Na swoim profilu na Instagramie zamieściła infografikę, na której podaje przykłady reakcji, zaliczających się do toksycznej pozytywności.

Mówiąc o problemie, który nie ma jednoznacznego rozwiązania, nikt nie chce słyszeć słów, które w żaden sposób nie wyrażają emocjonalnego zaangażowania rozmówcy. Zwierzając się z problemów, oczekujemy wsparcia i akceptacji.

Przestań się stresować. Oto sygnały, których nie powinnaś lekceważyć

Toksyczna pozytywność to reakcja, która czasem występuje mimowolnie. Słuchając zwierzeń najlepszej przyjaciółki, chcemy jak najszybciej ją pocieszyć i rozweselić. Odczuwany wówczas dyskomfort sprawia, że próbujemy przywrócić jej wesoły nastrój, nie zastanawiając się nad tym, że w danym momencie potrzebuje wyrzucić z siebie negatywne emocje, zamiast blokować je wymuszonym śmiechem.

Whitney Goodman zamieściła tabelę, w której przedstawia jak zamienić utarte frazesy, na stwierdzenia, które wyrażają wsparcie i chęć pomocy:

Toksyczna pozytywność: Poradzisz sobie!

Wsparcie i pomoc: To trudna sytuacja, ale pomyśl o tym, że wiele razy robiłaś już trudne rzeczy. Wierzę, że sobie poradzisz.

Toksyczna pozytywność: Myśl pozytywnie!

Wsparcie i pomoc: Wiele rzeczy może się nie udać, ale pomyśl o tym, co może pójść dobrze.

Toksyczna pozytywność: Tylko pozytywne odczucia!

Wsparcie i pomoc: Wszystkie odczucia są mile widziane.

Toksyczna pozytywność: Przestać być taką pesymistką.

Wsparcie i pomoc: Nie ma w tym nic złego, że ta sytuacja Cię przytłacza.

Toksyczna pozytywność: Pomyśl o czymś miłym.

Wsparcie i pomoc: Pewnie trudno Ci teraz znaleźć pozytywny aspekt tej sprawy. Chciałabym, żebyś poczuła się z tym lepiej.

Jak podnieść się po porażce? Podpowiedzi w pigułce

To tylko niektóre z przykładów wymienianych przez Goodman. Warto jednak pamiętać o nich, kiedy następnym razem ktoś zechce zwierzyć się ze swoich problemów.