Wiele osób przyznaje się do tego, że stosowanie technik relaksacyjnych nigdy nie było dla nich tak ważne, jak obecnie. Stres, który wywoływany jest uczuciem niepewności, pandemią i licznymi konsekwencjami z nią związanymi w życiu prywatnym i zawodowym, powoli odbiera nam zdolność do logicznego myślenia. Zamiast tego wciąż tkwimy w napięciu, oczekując na kolejne informacje. Właśnie dlatego techniki relaksacyjne są nam tak bardzo potrzebne.

To jedna z najskuteczniejszych metod relaksacji. Pozwala przywrócić poczucie kontroli!

Techniki relaksacyjne

Oczywiście technik tych jest całe mnóstwo. Musisz pamiętać, że nie zastąpią one terapii, więc jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z sytuacją i swoimi emocjami, warto pomyśleć o rozmowie ze specjalistą. Jeśli jednak Twój stan nie wymaga tego, a odczuwasz znaczny dyskomfort związany z uczuciem napięcia, warto wypróbować któryś ze znanych sposobów na rozładowanie go. Stres to zwiększenie aktywności układu nerwowego współczulnego, który objawia się zwiększonym napięciem mięśniowym oraz pogorszonym oddechem, bólem w okolicy kręgosłupa, miednicy lub innych okolic, które kiedyś nas bolały. W takich chwilach potrzebny jest sposób na wyciszenie. Wizualizacja kolorów może pomóc opanować Twój stan! I to nawet w piętnaście minut!

Księżniczki Disneya po mastektomii. Włoski artysta przypomina o profilaktyce raka piersi

Wizualizacja kolorów

Techniki relaksacyjne zazwyczaj polegają na unormowaniu oddechu i koncentrowaniu się na wdechach i wydechach. Ta metoda jest nieco inna, ale wycisza równie dobrze! Może być przygotowaniem do medytacji, wyciszać w ciągu dnia lub pomagać zasnąć. Wprowadza w stan głębokiego odprężenia, a stała kolejność wizualizowania kolorów ułatwi Ci zorientowanie się, kiedy zmienią się Twoje emocje, energia i koncentracja. Zacznij od wygodnego ułożenia się (najlepiej położyć się na plecach). Rozluźnij się najbardziej jak możesz, zamknij oczy i zacznij wyobrażać sobie, jak poszczególne kolory wypełniają Twoje ciało. Czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy i biały (lub srebrzysty). Wyobrażaj sobie je po kolei, a gdy skończysz jedno powtórzenie, zacznij kolejne. Staraj się przy tym oddychać równomiernie. Regularne powtarzanie tego ćwiczenia pozwala na zbudowanie świadomości ciała, rozluźnienie i polepszenie koncentracji.