Pracujesz w weekendy lub na nadgodziny, a ocena szefa jest dla Ciebie wyznacznikiem Twojej wartości? To może być niezawodny znak, że jesteś pracoholikiem. To poważny problem, który rzutuje na prywatne życie (lub jego brak) i może stać się wymagającym terapii uzależnieniem. Przeciętnie wiele osób gotowych byłoby zrobić wszystko, by móc pracować mniej – tacy pracownicy zazwyczaj potrafią dobrze oddzielić życie prywatne od zawodowego i zawsze znajdują czas dla siebie, ucząc się sztuki odpuszczania lub efektywnego zarządzania czasem. Istnieją jednak również osoby, dla których praca jest całym życiem. Pracoholizm niesie wiele zagrożeń, a według statystyk to właśnie Polska zalicza się do najdłużej pracujących narodów Unii Europejskiej (wyprzedza nas jedynie Grecja).

10 najbardziej depresyjnych zawodów

Pracoholizm: praca jest wyznacznikiem Twojej wartości

Pracoholik swoją wartość jako człowieka definiuje poprzez sukcesy zawodowe. To właśnie one mają determinować, czy jesteśmy wartościowymi osobami. Nasze samopoczucie uzależnione jest od pochwał i dobrze wykonanych zadań w życiu zawodowym – bez dobrych wyników czujemy się zdruzgotani.

Pracoholizm: częste nadgodziny

Przychodzisz do pracy jako pierwszy i wychodzisz jako ostatni? To niezawodny znak, że możesz być pracoholikiem. Zwłaszcza, jeśli przynosisz pracę do domu, który powinien być jej pozbawiony. Niestety, ten objaw pracoholizmu destrukcyjnie wpływa na naszą psychikę i zdrowie: bez równowagi pomiędzy odpoczynkiem a pracą szybko stajemy się podirytowani, mniej cierpliwi i produktywni, co jeszcze dodatkowo wydłuża nasz czas pracy. Takie wyczerpanie prowadzi do wielu chorób, rozregulowania cyklu dnia i prowadzeniu niezdrowej diety.

Depresja sezonowa. Te sygnały mogą sugerować, że to coś więcej niż jesienna chandra

Ciągłe myślenie o pracy to pierwszy z symptomów

Nie potrafisz oddzielić swojego życia prywatnego od pracy? Po wyjściu z biura wciąż myślisz o pracy, w prywatnym telefonie masz podpięty służbowy adres mailowy? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiesz twierdząco, może to być jeden z pierwszych sygnałów, że masz problemy z pracoholizmem. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, warto zbadać, jaką relację masz ze swoją pracą i czy aby pracoholizm nie jest na tyle zaawansowany, że wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Uzależnienie od pracy może być prawdziwym zagrożeniem dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychiki.