Mogłoby się wydawać, że atrakcyjny wygląd niesie za sobą same zalety, jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. O ile w sferze prywatnej może ułatwić pewne kwestie, to niekoniecznie przekłada się to również na rozwój zawodowy.

Najnowsze badania wskazują na to, że w przypadku kobiet atrakcyjny wygląd może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Wyniki dowodzą, że kobiety te są postrzegane jako mniej uczciwe. Obdarza się je mniejszym zaufaniem, co z kolei buduje barierę w drodze do awansu. Historia tych kobiet udowadnia, że atrakcyjny wygląd nie zawsze pociąga za sobą korzyści.


Zostałam zatrudniona bo jestem ładna. Teraz wiem, że chodziło tylko o to, abym była ozdobą dla firmy i przyciągała uwagę klientów. Szczególnie przeciwnej płci.

style=”overflow:hidden;”> tłumaczy Anita, która pracowała w branży IT. Kobieta miała jednak dosyć przedmiotowego traktowania, dlatego po kolejnej podobnej sytuacji postanowiła zwolnić się z pracy. Anita dodaje, że był też drugi aspekt, który pomógł jej podjąć decyzję.

Moi koledzy z pracy, którzy zostali zatrudnieni w tym samym czasie co ja, szybko dostali awans i lepsze zarobki.

style=”overflow:hidden;”>Kolejną kobietą, która zdecydowała się opowiedzieć swoją historię jest Irena. Dziewczyna skorzystała z usług doradcy ds. rekrutacji, który powiedział jej, że nie znajdzie pracy jeśli nie przefarbuje włosów. Irena posłuchała tej rady, która okazała się skuteczna.

Nie czuję się z tym dobrze. Ta sytuacja tylko potwierdziła fakt, że na rozmowach liczy się nie Twoje cv, ale to jak wyglądasz.

style=”overflow:hidden;”>Historie tych kobiet dowodzą, że atrakcyjny wygląd w wielu sytuacjach może bardziej szkodzić, niż być pretekstem do szybkiego awansu.

Wiele osób wciąż nie rozumie tego, że kobiety mogą dbać o swój wygląd, jednocześnie nie rezygnując z prawa do wyrażania własnych poglądów. Wykorzystywanie zdobytej wiedzy i umiejętności wciąż jest bagatelizowane przez pracodawców, którzy widzą jedynie ładną dziewczynę. Spotkałyście się kiedyś z tak krzywdzącymi stereotypami?