Korzystamy z nas chętnie, często i w większości. Przeważnie kosztują niewiele, a trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Ich pojawienie się było jednak prawdziwą rewolucją. Oto złota dziesięć najlepszych wynalazków dla kobiet.

Tusz do rzęs

Kosmetyk-marzenie. Pogrubia, wydłuża, przyciemnia i podkręca rzęsy. Dodaje spojrzeniu głębi, poprawia wygląd twarzy. Dzisiaj po tusz do rzęs sięgają już nawet uczennice podstawówek. To zazwyczaj pierwszy kosmetyk, który trafia do kosmetyczki młodej kobiety. Rzęsy farbowano już w starożytności – używano do tego mieszanki sadzy, białka i oliwki. Robiły to nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Pierwsze próby stworzenia dzisiejszej maskary zapoczątkował francuski przedsiębiorca Eugene Rimmel w 1860 roku. Jednak prawdziwy tusz do rzęs pojawił się dopiero w 1913 roku za sprawą chemika T.L. Williamsa, założyciela firmy kosmetycznej Maybelline.

ZOBACZ TEŻ: POTWIERDZAMY. TEN KOLOR CIENI DO POWIEK TO NAJWIĘKSZY TREND TEJ WIOSNY!

Pigułka antykoncepcyjna

W 2010 roku tabletka antykoncepcyjna skończyła 50 lat. To bez wątpienia wynalazek, który zrewolucjonizował życie kobiet (i mężczyzn). Badania nad skutecznymi metodami zapobiegania ciąży rozpoczęły się w latach 40. XX wieku. Pierwsza pigułka pod nazwą Enovid była gotowa do badań w 1955 roku, a na amerykański rynek wprowadzono ją pięć lat później. W ciągu pierwszych dwóch lat pigułkę kupiło 1,2 mln Amerykanek. W Polsce pigułka została wprowadzona do sprzedaży w 1966 roku. Uważa się ją za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży.

Test ciążowy

Nazywa się go „wynalazkiem, który wyzwolił kobiety”. Już w starożytnym Egipcie panie szukały sposobu, aby sprawdzić, czy są przy nadziei. W tym celu skrapiały moczem ziarna jęczmienia i pszenicy – jeżeli kiełkowały, oznaczało to „pozytywny wynik”. Pierwszy współczesny test ciążowy sprzedano przed 35 laty w Stanach Zjednoczonych. Dopiero bowiem w latach 20. ubiegłego stulecia odkryto system hormonalny, natomiast ok. 1925 roku – samą gonadotropinę kosmówkową (jej obecność we krwi lub moczu stanowi podstawę testów ciążowych). Test ciążowy kosztuje ok. 10 zł, a wynik poznajemy w ciągu paru minut. Od dziewięciu lat w sprzedaży dostępne są również testy elektroniczne.

ZOBACZ TEŻ: URODOWE TRIKI Z INSTAGRAMA, KTÓRE MOGĄ CI ZASZKODZIĆ!

Antyperspirant

Ten kosmetyk znajduje się w każdej kobiecej kosmetyczce. Zmniejsza wydzielanie potu i zwalcza nieprzyjemny zapach. Działanie współczesnych antyperspirantów opiera się na zawartości soli glinu, które pod wpływem temperatury i wilgoci nabierają konsystencji żelu i nie zatykają porów. W przeszłości z potem radzono sobie na inne sposoby – stosowano kryształki aluminium, ocet winny czy sok z cytryny. Takie zabiegi najczęściej jednak podrażniały skórę. Obecnie antyperspiranty dostępne są w różnej postaci; w Europie najpopularniejsze są preparaty w sprayu, kremie lub z aplikatorem kulkowym, a w Stanach Zjednoczonych dominują w postaci sztyftu lub żelu.

Farba do włosów

Włosy farbowano od starożytności, ale to właśnie pojawienie się farby uznano za rewolucję. W starożytnym Egipcie do tego celu stosowano hennę, z kolei Rzymianie jako pierwsi sięgnęli po farby metaliczne. Farby utleniające pojawiły się XIX wieku w Niemczech, jednak dopiero w 1907 roku opatentowano pierwszą nieszkodliwą syntetyczną farbę do włosów. Zawdzięczamy to Francuzowi Eugene Schuellerowi, który swój produkt nazwał „Auréale” (czyt. „oreal”), co dało początek słynnej firmie L’Oréal. Na początku XX wieku pojawiły się farby bez wody utlenionej. Z badań wynika, że ponad 80 proc. Polek farbuje włosy.

ZOBACZ TEŻ: OTO KOLORY SZMINKI, KTÓRE NIEDŁUGO BĘDĄ NA USTACH WSZYSTKICH. TO WIOSENNY HIT!

Wibrator

Ten wynalazek zostawiamy na koniec. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie bez niego życia. Warto wiedzieć, że pierwsze wibratory były stosowane przez XIX-wiecznych lekarzy w krajach anglosaskich jako przyrząd do leczenia często wtedy diagnozowanego schorzenia kobiecego określanego terminem „histerii”. Pod koniec tego wieku wibratory zaczęły pojawiać się w katalogach dla gospodyń domowych; miało to miejsce na wiele lat przed pojawieniem się pierwszych elektrycznych żelazek czy odkurzaczy. Stosunkowo niedawno wibratory zaczęto postrzegać głównie jako akcesoria erotyczne.