Czasami po całym dniu czekamy tylko na to, by pójść do łóżka i zregenerować się w trakcie snu. Zdarza się jednak, że nawiedzają nas koszmary senne, które psują nasze wcześniejsze założenia. Według naukowców okazuje się, że złe sny mogą mieć… pozytywne skutki.

Jak wspomóc mózg w sytuacji podwyższonego stresu?

Pomocne działanie koszmarów wzięli pod lupę naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii i University of Wisconsin w Stanach Zjednoczonych.

Koszmary senne pomagają radzić sobie ze stresem. Tak twierdzą naukowcy

Wyniki najnowszych badań sugerują, że koszmary senne pomagają nam w walce ze… stresem w prawdziwym życiu. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii i University of Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadzono badania na dwóch grupach pacjentów, w których analizowano, jak mózg człowieka reaguje na różne rodzaje snów.

W pierwszej grupie, liczącej 89 osób poproszono uczestników, by prowadzili dzienniki i zapisywali jak im się spało i co im się śniło. Drugą grupę stanowiło 18 osób, których mózgi w trakcie snu monitorowano z wykorzystaniem 250 elektrod. W trakcie całego procesu kilkukrotnie wybudzano badanych i zadawano serię pytań w kwestii jakości snu, tego, jak im się spało, czy coś im się śniło, a jeśli tak, to jakie emocje wzbudzał w nich dany sen. Później skupiono się na odpowiedziach, w których pojawił się element strachu. Tym samym udało się powiązać te odczucia z obszarami mózgu – okazało się, że to wyspa i kora obręczy.

Dzięki analizie aktywności mózgu, bazującej na odpowiedziach badanych, zidentyfikowaliśmy dwa regiony mózgu zaangażowane w doświadczanie strachu podczas snu: wyspę i korę obręczy — tłumaczy dr Lampros Perogamvros, współautor badań.

Trening przed realnym stresem

Uczeni doszli do wniosków, że właśnie te dwa obszary mózgu są aktywowane w momencie sytuacji stresującej, kiedy czujemy się niepewni i dopada nas lęk. Badacze są niemal pewni, że koszmary senne przygotowują nas do mierzenia się z tego typu emocjami w życiu realnym.

Okazuje się, że możemy uznać koszmary za prawdziwy trening naszych reakcji i dzięki nim przygotujemy się na realne zagrożenia — dodał Perogamvros.

Badania opublikowano na łamach czasopisma „Human Brain Mapping„.