Pewnie niejednokrotnie każda z nas doświadczyła silnych odczuć. Zazwyczaj kiedy czujemy strach lub stres, emocjom towarzyszy również wiele sygnałów, które pochodzą od naszego ciała. Zaczerwieniona twarz, spocone dłonie i głośne bicie serca. Ale co dokładnie może oznaczać ostatni z wymienionych symptomów? To, jak dokładnie słyszysz bicie swojego serca, może powiedzieć wiele o Twoim samopoczuciu i kondycji psychicznej.

Odczuwanie wewnętrznych procesów, które zachodzą w naszym ciele nazywa się interocepcją. To przeciwieństwo innego zjawiska o nazwie ekstermocepcji ­– czyli zmysłów, poprzez które odbieramy świat zewnętrzny, takich jak: wzrok, słuch, węch czy dotyk.

Czy autosugestia wpływa na Twoje życie?

Czym jest interocepcja?

Interocepcja spełnia ważne zadanie, ponieważ pozwala w naturalny sposób regulować nasze ciała. Dzięki impulsom, które odbieramy, wiemy kiedy potrzebujemy snu lub jedzenia. Ale nie ogranicza się to jedynie do potrzeb biologicznych. Wewnętrzne odczucia wpływają również na nasze emocje w bardzo zaskakujący sposób.

Naukowcy, którzy zajmują się zależnością między stanem psychicznym a procesami zachodzącymi w naszym ciele, stwierdzili, że bicie serca ma bezpośredni związek z naszym mózgiem i odczuwanymi przez nas emocjami.

Okazuje się, że to bicie serca wpływa na nasz nastrój i intensywność odczuwania emocji. Sposób w jaki każdy człowiek odczuwa ten proces może powiedzieć w jakim stanie psychicznym się znajduje, czym cierpi na depresję, lęki lub inne zaburzenia.

Joga czy pilates? Co okaże się dla Ciebie lepszym wyborem

I chociaż przez większość czasu nikt z nas nie zwraca uwagi na to jak szybko i intensywnie bije serce, to za każdym uderzeniem serce wysyła sygnał do mózgu. Neurobiolog Sarah Garfinkel wyjaśnia tę zależność: większości osób wydaje się, że to emocje są odpowiedzialne za przyspieszone bicie serca. Tymczasem na nasze uczucia mają wpływ sygnały, które pochodzą od naszego organizmu.

Związek między ciałem a emocjami badał William James już w XIX wieku. Wysnuł on teorię, że emocje są jedynie nazwami procesów, które zachodzą w naszym ciele. Przykładem może być właśnie przyspieszone bicie serca. Zazwyczaj ten sygnał przypisuje się odczuwaniu strachu.

Każda emocja jest więc ściśle powiązana z ciałem – kiedy odczuwamy żal lub smutek pojawiają się łzy, a jeśli jesteśmy zdenerwowani, reakcją jest zaczerwienienie pojawiające się na twarzy.

Współczesne badania neurologiczne dowodzą, że ten sam obszar, który jest odpowiedzialny za odczucia wewnętrze zachodzące w ciele, jest także ściśle powiązany z przetwarzaniem emocji. Teza, którą wysnuł William James zyskała potwierdzenie w badaniach – uczucia i ciało są ze sobą ściśle powiązane.

Negging. Brzmi tajemniczo, ale przeżyłaś to na własnej skórze (choć nawet o tym nie wiesz)

Neurobiolog Lisa Bernatt również potwierdza tę tezę. W swoich badaniach odkryła, ze emocje są kształtowane i definiowane poprzez odczucia cielesne. A także doświadczenie, wychowanie i kulturę, w obrębie której funkcjonujemy. Nasze emocje są więc nie tyle reakcją na otaczający nas świat i sytuacje, w których się znajdujemy, ale są wytworem naszego mózgu.

Uczucie strachu może być spotęgowane przez bicie serca. W 2004 roku przeprowadzono badanie, w którym ankietowanym pokazano zdjęcia twarzy, na których malowały się emocje: strachu, radości i  oburzenia. Ludzie, który otrzymali fotografię przedstawiającą uczucie strachu, poinformowali badaczy, że właśnie w tym czasie poczuli bicie swoich serc.

Niemniej nie wszyscy mamy takie same umiejętności odwołujące się do samoświadomości i odczuwania sygnałów wysyłanych przez nasze ciała. Jest to związane ze wspomnianą wcześniej interocepcją. Aby zbadać tę zależność, naukowcy często wykorzystują zadania, które polegają na wykryciu bicia serca.

Niech żyją introwertycy

Okazuje się, że ludzie z bardziej rozwiniętą zdolnością interocepcyjną posiadają również mocniej rozwiniętą emocjonalność i są zdolni do współodczuwania, czyli są bardziej empatyczni. Intensywność ich odczuwania, według badaczy, jest zależna od umiejętności wsłuchania się w sygnały wysyłane przez nasze ciało, w tym dokładne odczuwanie bicia serca. Z kolei osoby, które mają trudności z odczytaniem sygnałów wysyłanych przez nasze ciało mogą również mieć problemy z prawidłowym odczytywaniem emocji.