Samotność to uczucie, którego każdy z nas czasem doświadcza. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie powtarza się to nagminnie. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy jednak konsekwencje osamotnienia odbijają się na naszym dobrym samopoczuciu. Według ostatnich danych pośród 10 000 Amerykanów ponad 61 % odczuwa samotność. Badania przeprowadzone na grupie były mierzone za pomocą tzw. Skali Samotności UCLA, która ocenia jak często dana osoba czuje się wykluczona.

Samotność bardzo często nie odnosi się do sytuacji opuszczenia, a raczej odczuwania tego stanu. Ma mniej wspólnego z byciem samotnym, co raczej samą emocją. Dlatego też bardzo często ludzie czują się tak nawet wówczas, gdy przebywają w pracy, szkole. Można odnieść to także do stałych relacji – będąc w związku czy mając rodzinę. Nie chodzi więc o liczbę osób, które są obecne w naszym życiu, ale o głębokość relacji.

Marta Żmuda-Trzebiatowska szczerze o swoich kompleksach: „Lubię siebie, ale moja droga do samoakceptacji była długa i trudna”

Uczucie osamotnienia wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami, które dotyczą zarówno naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Może to przejawiać się na wiele sposobów, m.in. poprzez depresję, lęki oraz wiele chorób wieńcowo-sercowych. Aby zapobiec przykrym skutkom możesz spróbować poradzić sobie z uczuciem samotności. Oto kilka przykładów, które pomogą przezwyciężyć tą sytuację:

Po pierwsze starają się nie osądzać samej siebie. Chociaż sama samotność może być bolesna, to jedną z najgorszych rzeczy, które możesz zrobić jest przesadna krytyka własnej osoby. Zamiast tego spróbuj być dla siebie bardziej wyrozumiała. Pamiętaj także o tym, że jest to uczucie, które z pewnością uda ci się przezwyciężyć.

Niech żyją introwertycy

A pierwszym krokiem do tego, by osiągnąć lepsze samopoczucie i przezwyciężyć samotność jest kontakt z drugim człowiekiem. Możesz spróbować odświeżyć kontakt ze starą przyjaciółką lub znajomym z dawnych lat, z którym mieliście dobry kontakt. Kiedy nachodzą Cię pesymistyczne myśli poszukaj ukojenia w naturze – znajdź najbliższy park i pójdź na dłuższy spacer.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą warto zrobić, gdy odczuwasz samotność – postaraj się ograniczyć korzystanie z telefonu, a przede wszystkim z mediów społecznościowych. Porównywanie się do innych i oglądanie wyidealizowanej wizji świata może pogorszyć Twój nastrój, zamiast tego spróbuj zrobić coś kreatywnego, np. zapisz się na kurs, dzięki któremu możesz poznać nowych ludzi i udoskonalić swoje umiejętności, a być może odnaleźć nowe zainteresowania.