Czym właściwie jest inteligencja emocjonalna? To zdolność do rozpoznawania stanów emocjonalnych zarówno własnych jak i innych osób, a także zdolność do używania własnych emocji i radzenia z emocjami innych. Do relacji z samym sobą zaliczamy samoświadomość, samoocenę i samokontrolę, a do relacji społecznych m.in empatię, asertywność czy współpracę. Osoby inteligentne emocjonalnie mają kilka nawyków. Wykazujesz któreś z nich?

#1 Nie zamykają się w strefie komfortu

Większości z nas ciężko jest wyjść poza własną strefę komfortu. Ludzie inteligentni emocjonalnie nie boją się wyjść poza nią, lubią wyzwania i nie pozwalają sobie na tkwienie w jakieś sytuacji, tylko dlatego, że czują się bezpiecznie. Potrafią poświęcić się, jeżeli ma zaowocować to czymś w przyszłości.

O TYM JAK NAJGORSZY TYDZIEŃ W MOIM ŻYCIU ZAMIENIŁ SIĘ W NAJLEPSZY

#2 Są elastyczni

Przystosowywanie się do zmian nie sprawia dla nich żadnego problemu. Ludzie inteligentni emocjonalnie zauważają różne perspektywy, nie trzymają się jednej słusznej racji, potrafią patrzeć szerzej na różne sprawy. Są otwarci na życie, nowe wyzwania, a zmiany nie są dla nich przykrym obowiązkiem, a nowym doświadczeniem i szansą. Dzięki swojemu podejściu, zawsze znajdują dla siebie właściwą drogę.

#3 Przyjmują porażkę i nie zniechęcają się

Dla nich porażka jest czymś zupełnie normalnym. Nie traktują tego jako przegranej i nie użalają się nad sobą. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że aby dojść na szczyt, trzeba wiele razy się potknąć. Potrafią wyciągać wnioski ze swoich błędów, aby nie popełnić ich w przyszłości. Nie zniechęcają się zbyt łatwo.

O TYM JAK NAJGORSZY TYDZIEŃ W MOIM ŻYCIU ZAMIENIŁ SIĘ W NAJLEPSZY

#4 Nie tłumią swoich negatywnych emocji

Ludzie inteligentni emocjonalnie nie uciekają od negatywnych emocji. Wiedzą, że i one są potrzebne dla każdego z nas i nie warto ich w sobie tłumić. Jeżeli chcą płakać, to płaczą. Chcą komuś coś wyrzucić, robią to. Dzięki temu czują się lepiej, a negatywne emocje zostają zażegnane.

#5 Rozumieją mowę ciała

Mowa ciała znaczy więcej niż tysiąc słów, a oni o tym doskonale wiedzą. Niewiele osób potrafi skutecznie odczytywać komunikaty niewerbalne, a osoby inteligentne emocjonalnie są w tym prawdziwymi mistrzami. To ułatwia im relacje towarzyskie, osobiste i zawodowe.