Problem depresji wśród młodzieży jest coraz bardziej powszechny, a czasy pandemii są dla wszystkich szczególnie trudne. Odizolowanie, brak możliwości wychodzenia do szkoły czy na uniwersytet i szkolnej lub studenckiej rutyny oraz brak spotkań towarzyskich znacznie wpłynęły na pogorszenie ich kondycji psychicznych. Młodzi bardzo często boją się prosić o pomoc ze względu na brak zaufania lub zbagatelizowanie ich problemu.

Już jutro Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją . Statystyki są zatrważające

Telefon Zaufania Młodych

Rafał Gruszkiewicz, kierownik do spraw komunikacji Digital & PR marki Reserved wyjaśnia, że pomysł na akcję charytatywną wspierającą młode osoby w kryzysie narodził się przy współpracy z przedstawicielami pokolenia Z przy kolekcji Re.Design. Ambasadorzy akcji podkreślali, że temat depresji jest bardzo ważny i zachorowalność wśród młodych osób nasiliła się. W odpowiedzi na te głosy marka Reserved we współpracy z Fundacją ITAKA postanowiła przeznaczyć 300 tysięcy złotych na pomoc młodzieży w walce z psychicznymi skutkami pandemii. Realizacja działań będzie obejmować okres od 1.06.2021 do 1.06.2022 roku. Telefoniczne wsparcie będzie udzielane przez 60 godzin tygodniowo, a czat psychologiczny przez 20 godzin tygodniowo oraz bezpośrednią pomoc w formie cyklu pięciu pięćdziesięciominutowych spotkań online na osobę, co przekłada się na 840 godzin bezpłatnego wsparcia bezpośredniego. Prognozowane liczby osób objętych opieką wynoszą kolejno 9500 (telefon), 3100 (czat) i 168 (spotkania).

Stan umysłu a zdrowie. Jak myśli i emocje wpływają na nasze samopoczucie

Problem depresji jest coraz częściej spotykany wśród młodzieży

Fundacja ITAKA problemami depresji zajmuje się od 2001 roku. Pierwsze kampanie skupiały się na uświadomieniu, że depresja jest chorobą. W 2013 roku w ramach kampanii „Stop depresji” fundacja zainicjowała dodatkową akcję „Smutni nastoletni”, która poruszała w tamtym czasie ignorowany problem depresji młodych osób. Obecny stan wiedzy i świadomości są o wiele lepsze, chociaż wciąż nie zaspokajają w pełni potrzeb chorych dzieci i młodzieży. Na potrzeby programu wsparcia przygotowanego we współpracy z Reserved został utworzony specjalny dodatkowy numer Antydepresyjnego Telefonu Zaufania. Przy telefonie i czacie dyżurują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Linia jest czynna od poniedziałku do soboty, 6 dni w tygodniu, w godzinach 11:00-21:00. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach rozmawiać, może skontaktować się z psychologiem na czacie. Istnieje jeszcze trzeci sposób, pomocy, czyli cykl spotkań online, ale w przypadku nieletnich osób będzie wymagać pisemnej zgody rodzica lub opiekuna.

Jeśli chcecie poznać szczegółowe informacje, odwiedź stronę www.stopdepresji.pl.

Telefon Zaufania Młodych: 22 484 88 04, linia czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 11:00-21:00.