„Jesteśmy tutaj bardzo szczerze, okej? Deal? Bardzo”. Tak właśnie rozpoczyna się najnowszy film na kanale Red Lepstick Monster, a właściwe Ewa Grzelakowska–Kostoglu. Te słowa to dopiero wstęp do poważnego wyznania Ewy.

Jaki mamy problem z ciałopozytywnością?

Red Lipstick Monster

Ewa na Youtubie obecna jest od bardzo dawna. Dzięki swoim szczerym materiałom i wiedzy, którą w nich przekazuje, udało jej się zbudować potężną społeczność. Obecnie jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych polskich beauty Youtuberek. Dlatego właśnie materiał, który w ostatnim czasie opublikowała jest niezwykle ważny.

Zaburzenia odżywiania

Już we wstępie dowiadujemy się, o co dokładnie Ewie chodzi:

„Z jedzeniem zachowuje się jak osoba uzależniona. Mam do niego chory stosunek i przez te wszystkie lata pielęgnowałam w sobie cudownie zaburzenia odżywiania”.

To wyznanie musiało Ewę kosztować dużo odwagi. W naszym społeczeństwie panuje kult idealnego ciała, a zaburzenia odżywiania wciąż są bagatelizowane. Co więcej, poprzez nieprzychylne i bezmyślne komentarze bardzo często stan chorej osoby znacznie się pogarsza.

Red Lipstick Monster postanowiła rozpocząć terapię

Ewa w materiale wspomina o tym, że w końcu pragnie odzyskać kontrolę nad sobą i swoimi reakcjami. Chce mieć odpowiedni stosunek do jedzenia i zachować umiar, którego do tej pory brakowało w jej życiu. Terapia ma nie służyć schudnięciu, ale zachowaniu równowagi i odzyskaniu harmonii.

Red Lipstick Monster: „Ja jadłam ile się da. Tyle, ile byście mi dali, tyle bym zjadła”

Przy okazji Ewa wspomina o tym, jak krzywdzące jest podejście do jedzenia, które kształtuje w nas społeczeństwo. Jedzenie kojarzone jest z nagrodą: po ciężkim dniu, dobrze wykonanej pracy, na jakąś specjalną okazję oraz z pocieszeniem: ponieważ czujemy smutek, coś nam nie wyszło. Jest to głęboko w nas zakorzenione. Już od najmłodszych lat uczą nas tego matki. I chociaż nie mają złych intencji, w przyszłości może to skutkować zaburzeniami odżywiania.

Red Lipstick Monster pokazuje, jak łatwo manipulować wyglądem sylwetki na zdjęciu

Dlaczego filmik Red Lipstick Monster jest taki ważny?

Ponieważ w sposób otwarty i szczery opowiada o początkach swojej terapii. O tym, co sprawiło, że postanowiła w końcu powiedzieć „stop” i zacząć pracować nad swoim problemem. Jest to niezwykle potrzebne, ponieważ wiele dziewcząt nawet nie zauważa, że ma problem. Kultura diet nauczyła nas, jak skutecznie bagatelizować problem chorego podejścia do jedzenia. A ideały z Photoshopa tylko pogłębiają nasze problemy, ponieważ społeczeństwo wymaga od nas wpasowania się w ten przerobiony graficznie i niemożliwy do osiągnięcia kanon. Koniecznie zobaczcie opublikowany przez Ewę materiał. Mamy nadzieję, że dzięki jej zasięgom trafi on do osób, które potrzebują wsparcia.