Jeszcze kilka lat temu wizyty u psychologa były tematem tabu. Nie mówiło się głośno o problemach psychicznych, które mogą uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. W dzisiejszym świecie wywierana jest na nas ogromna presja, której musimy stawić czoła. Czasem pomoc specjalisty jest nam potrzebna. I nie powinnyśmy się tego wstydzić.

Nie myśl stereotypowo

Niegdyś wizyty u psychologa  kojarzono tylko i wyłącznie z poważnymi schorzeniami. Niewiele mówiło się o potrzebie psychoterapii dla osób, które nie były dotknięte poważnymi stanami chorobowymi. W dzisiejszych czasach postrzeganie psychoterapii się zmieniło. Przestaje być ona tematem tabu, a coraz więcej osób mówi otwarcie o tym, że regularnie odwiedza terapeutę. Jest to zmiana zdecydowanie na plus, gdyż w końcu osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego przestają być stygmatyzowane.

Pomoc czynna całą dobę. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży od teraz działa 24h/dobę

Poczucie własnej wartości

Presja, która jest na nas wywierana, ma zazwyczaj kilka źródeł. Praca, społeczeństwo, rodzina. Wiele osób wymaga od nas konkretnych wzorców zachowań oraz ma oczekiwania względem naszego wyglądu. Przez to wszystko bardzo często czujemy się bezwartościowe, wątpimy w swoje kompetencje lub naszą urodę. Potrzeba zbudowania swojej pewności siebie już jest jednym z powodów, dla których możesz chcieć się spotkać z psychologiem.

Korzystaj z oferowanej pomocy

Jeśli wydaje Ci się, że któryś z elementów Twojego życia wymyka Ci się spod kontroli i nie potrafisz już nad tym zapanować, jeśli prześladują Cię myśli, których nie powinno być w Twojej głowie, nie obawiaj się skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy specjalisty w ramach NFZ, będziesz potrzebować skierowania. Może je wystawić nawet lekarz pierwszego kontaktu.

Wycisz umysł medytacją. Oto 4 sposoby, które pomogą Ci zacząć

Rozwiązanie problemu

Może się okazać, że rzeczy, które do tej pory przypisywałaś swojemu charakterowi, wcale nie są Twoją cechą i po przepracowaniu z psychologiem będziesz w stanie je zniwelować. Jedną z takich rzeczy jest chociażby perfekcjonizm – czy wiedziałaś, że zazwyczaj perfekcjonizm bierze się właśnie z problemów z zaakceptowaniem tego, że możemy odbiegać od ustalonych norm? Podczas psychoterapii można nauczyć się wielu cennych rzeczy i odkryć, kim się jest naprawdę. A chęć dogłębnego poznania siebie nie jest czymś, czym powinnyśmy się wstydzić, prawda?