Hanna Lis opublikowała na Instagramie wpis komentujący to, co obecnie dzieje się w Afganistanie. Zapowiedziała, że możliwe, że szykuje się jeden z największych kryzysów humanitarnych w najnowszych dziejach. Po tym, jak prezydent Afganistanu Ashraf Ghani opuścił kraj, talibowie zajęli Kabul. W stolicy wybuchła panika, a sieć bardzo szybko obiegły wstrząsające materiały wideo, które pokazują przerażonych mieszkańców miasta, którzy próbują uciec z miasta, porzucając cały swój dobytek.

Kampania Społeczna Centrum Praw Kobiet, którą powinien obejrzeć każdy „Stop kobietobójstwu”

Ucieczka z Afganistanu

Hanna List już od dawna nie zajmuje się tematyką polityczno-newsową, jednakże w obliczu tak ważnych wydarzeń postanowiła zabrać głos. Zaapelowała do swoich obserwatorów, aby nie lekceważyli sytuacji w Afganistanie. Dziennikarka zwróciła uwagę, że być może jesteśmy właśnie świadkami rozpoczęcia jednego z największych kryzysów humanitarnych z którym przyjdzie nam się zmierzyć w najnowszych dziejach. Napisała dobitnie, że jeśli świat Zachodu nie zareaguje na dramat Afgańczyków, to „stanie się nie tylko współwinnym tej tragedii, ale – w przyszłości – także ofiarą”. Bardzo dużo obywateli Afganistanu szuka możliwości ucieczki z ogarniętego chaosem państwa. Kobiety palą dokumenty poświadczające wykształcenie oraz ukrywają się w domach lub innych miejscach. Część z nich, zwłaszcza aktywistek i polityczek, zdaje sobie sprawę, że wisi nad nimi groźba śmierci.

Powstała #KoalicjaDlaŻycia. Cel: poprawa przeżycia i jakości życia kobiet chorujących na raka jajnika

Hanna Lis zaapelowała, by nie odwracać się od obywateli Afganistanu

Dziennikarka opublikowała stare zdjęcie z 1978 roku, które podpisała:

„Ulica w Kabulu, 1978 rok, zanim przyszli Talibowie.

Świat nie może porzucić afgańskich kobiet.

Świat nie może odwrócić wzroku od Afganistanu.

Szykuje się jeden z największych kryzysów humanitarnych w najnowszych dziejach ludzkości.

Jeśli świat Zachodu nie zareaguje na dramat Afgańczyków, stanie się nie tylko współwinnym tej tragedii, ale – w przyszłości – także ofiarą. Czyżbyśmy już zapomnieli o 11/09/2001?” – zapytała na końcu.

Wpis wyjątkowo poruszył internautów, a komentarzy pod nim wciąż przybywa. Internauci wyrażają zaniepokojenie i obawę o dalsze losy obywateli Afganistanu, przede wszystkim kobiety, którym znów odebrane zostaną ich prawa.