Płacz towarzyszy nam w wielu różnych emocjach. Nie zawsze jest skutkiem negatywnych emocji. Czasem pojawia się podczas długiego i intensywnego wybuchu śmiechu, wzruszenia, szczęścia, a czasem jest oznaką niezbyt przyjemnych uczuć: rozpaczy, smutku, złości, tęsknoty. Płacz pojawia się również przy chorobach, takich jak chociażby alergia lub z bólu. Płacz to naturalna reakcja organizmu na bardzo silny bodziec psychiczny lub fizyczny.

Ciałopozytywność a operacje plastyczne. Znana aktywistka zabiera głos w dyskusji

Płacz w dawnych wiekach

W przeszłości o wiele częściej mówiono o łzach. Podkreślano w ten sposób podniosłość uczuć. W literaturze i filmach w scenach kluczowych dość często pojawia się płacząca osoba. Nadawało to dramatyzmu i głębi. Płakały kobiety, płakali mężczyźni. Niegdyś to była normalna reakcja, której można się było spodziewać i nie budziła ona w żaden sposób negatywnych skojarzeń. Natomiast dzisiaj płacz stał się niejako synonimem słabości. Kojarzony jest tylko ze złymi emocjami, uczuciem porażki lub przyznaniem się do czegoś. Nawet płacz z radości jest oznaką „przesady” i „zbytniego przeżywania”.

Płacz ma złą opinię

Chociaż w dawnych wiekach płacz nie był domeną żadnej z płci oraz wieku, dzisiaj przypisywany jest głównie kobietom oraz dzieciom. „Łzy są niemęskie” – zdarzyło Ci się to słyszeć zapewne nie raz. Nie do końca wiadomo, czemu nastąpiło takie przewartościowanie. Czy jest ono słuszne? Otóż nie do końca. Płacz jest nam potrzebny z wielu względów. Dlaczego?

Płacz pozwala rozładować emocje

Potok łez pojawia się jako reakcja na silne emocje nie bez powodu. Pozwala nam rozładować je. Pojawienie się łez to zazwyczaj punkt kulminacyjny przeżywania danej emocji. Przynosi ulgę, gdy pochodzi z negatywnych emocji, oczyszcza nasze myśli i pozwala nam odnaleźć spokój. Pozwala również poprosić o pomoc, jeśli jest wynikiem negatywnych bodźców – płacz jest znakiem dla Twojego otoczenia, że potrzebujesz pocieszenia.

Płacz wśród gwiazd

Przez dłuższy czas zanoszenie się szlochem stało się absolutnym tabu. Nikt nie chciał pokazywać swojej zapłakanej twarzy, jednak w ostatnim czasie da się zaobserwować, że pojawia się coraz więcej zdjęć i filmików zapłakanych osób. Płaczą z różnych powodów – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Ludzie pragną odczarować płacz i sprawić, że znów pojawi się w publicznej przestrzeni. Taka normalizacja jest sygnałem dla wszystkich – płacz jest w porządku. Masz prawo przeżywać emocje. Wszyscy to robimy i to jest naturalne.

Jak nie dać się sprowokować? 5 sposobów na złośliwych ludzi

Płaczu nie powinno się powstrzymywać

Pamiętaj, że nie możesz powstrzymywać się od płaczu. To powoduje tylko, że napięcie gromadzi się w Tobie jeszcze silniej, przez to negatywne odczucia nabierają mocy. Przekonanie o tym, że nie możesz dać upustu negatywnym emocjom samo w sobie jest negatywnym bodźcem. W ten sposób znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia. Dlatego właśnie powinnaś pozwolić łzom swobodnie płynąć wtedy, kiedy tylko czujesz taką potrzebę. Pamiętaj, że nie ma złego powodu do płaczu, a wszystko jest kwestią indywidualną. Niektórych będzie wzruszać nawet reklama w telewizji. Inni ulegną dopiero w obliczu osobistej tragedii. To, kiedy płaczemy, uzależnione jest od naszego mechanizmu współodczuwania. Dlatego nie powinnaś się wstydzić swoich łez.