Wyobrażałaś sobie kiedyś, jak to jest być niezadowoloną ze swojego ciała każdego dnia? Tak dorastała jedna z bohaterek niezwykłej sesji, o której chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć. Jej największym kompleksem były włosy rosnące na rękach. Lata drwin rówieśników odbiły się echem na jej dorosłości. Do dzisiaj nie akceptuje siebie, pomimo tego, że goli włosy, od kiedy pamięta.

Przeciętne ludzkie ciało pokrywa około pięciu milionów mieszków włosowych. Współczesne standardy piękna wygenerowały pogląd, że niektóre włosy na ciele kobiecym są dopuszczalne, a inne nie. Włosy na rękach i nogach są nieustannie krytykowane, co spowodowało powstanie całej masy rytuałów usuwania włosów. Jako kobieta na pewno wiesz, jaki ogrom czasu i zasobów pochłaniają golenie i depilacja.

W ostatnich latach włosy na ciele, zwłaszcza na nogach i pod pachami zaczęły wchodzić główny nurt. Kobiety (w tym gwiazdy) publikują zdjęcia naturalnego ciała. Oczywiście o włosach na ramionach mówi się o wiele mniej, ale nie oznacza to, że nie wzbudzają emocji. Wręcz przeciwnie.

ZOBACZ TEŻ: RIHANNA POKAZAŁA NIEOGOLONE NOGI NA INSTAGRAMIE! FANI: ODWOŁUJEMY GOLENIE!

Sześć kobiet postanowiło stanąć przed obiektywem. Podzieliły się przy tym przemyśleniami, z których wynika, że relacje kobiet z włosami są tak osobiste, jak te międzyludzkie. Z radością przedstawiamy Wam sylwetki czterech z nich.

Usuwanie włosów jest częścią kultury. Moja mama jest właścicielką salonu piękności, więc pilnowała, abym jako nastolatka ciągle usuwała włosy na ciele. Interesowała ją bardzo konkretna idea kobiecości, która oczywiście pochłonęła i mnie, ponieważ była jedyną, na której mogłam budować swoje poglądy.

Kiedy Ayqa nie usuwała włosów, była przygnębiona. W ogóle nie czuła się silna. Była przekonana, że ludzie się na nią gapią. Według niej włosy na ciele kobiecym nie są akceptowane lub powszechnie uważane za atrakcyjne. Kiedy Ayqa przebywała w pobliżu rodziny i nie usuwała włosów z ciała, byli krytyczni. Łączyli owłosienie z brudem. Kojarzyli je również z męskością.

ZOBACZ TEŻ: OKROPNY ATAK NA MODELKĘ, KTÓRA W KAMPANII ADIDASA POKAZAŁA NIEOGOLONE NOGI

Nauczenie się pewności siebie jest naprawdę trudne do zrobienia w pojedynkę. Nie sądzę, aby w ogóle było to możliwe. Do tego potrzebne jest silne wsparcie społeczności, która Cię otacza. Ciągła wymiana zdań między Tobą, a innymi ludźmi. Jak możesz kochać siebie lub czuć się dobrze sama ze sobą, jeśli wciąż ktoś nieustannie próbuje Cię zniszczyć każdego dnia. To wpływa na myślenie.

Piękne portrety kobiet, które połączył kompleks na punkcie pewnej części ciała

Cristal Veras, 26

Gdy po raz pierwszy Cristal uświadomiła sobie, że ma włosy na ciele, była w wieku siedmiu lat. Nie wiedziała, dlaczego jest taka włochata. Powiedziała matce oraz kuzynce, że chciałaby się ogolić. Kuzynka była bardzo religijna i nie zgodziła się na golenie. Matka wyraziła na to zgodę. Zaczęła się golić się od stóp do głów. Wkrótce zrozumiała, jak dużo pracy ją to kosztuje i na jakiś czas zrezygnowała z golenia. Wróciła do tego dopiero w liceum.

ZOBACZ TEŻ: NIE MIAŁŚCIE POJĘCIA, ŻE TO DLATEGO KOBIETY ZACZĘŁY GOLIĆ PACHY

Teraz golę wyłącznie nogi i czuję się z tym bardzo komfortowo. Myślę, że musimy po prostu przestać oceniać się nawzajem i mówić sobie co jest dobre, co jest piękne i jak powinniśmy żyć i wyglądać. Wszyscy są inni.

Sam włosy na rękach zauważyła już w bardzo młodym wieku. Za pierwszym razem, kiedy chłopak odrzucił ją na randce, miała 12 lat. Poprosiła kolegę z klasy o taniec, a on odmówił, ponieważ według niego jej ręce były zbyt owłosione. Była już wtedy bardzo samoświadoma i nie podobało się jej własne ciało. I właśnie wtedy zaczęła golić ręce.

Robiłam to przez 15 lat. Przestałam, ponieważ czułam się zmęczona. Nie sądzę, aby ogolone ciało musiało być powiązane z kobiecością.

As part of our body positivity series we are exploring the different perspectives on arm hair and how seven women and nonbinary femmes approach theirs. Nicole, for one, chooses to shave her arms. „I went through a lot of teasing. Growing up, through middle school, I thought, Oh, that’s why boys don’t date me — because I have hairy arms… I grew up in the ’90s and the 2000s, when it was [all about] Kate Moss and pencil-thin eyebrows. There weren’t too many Latinas out there. You had Salma Hayek, and I’m sure she’s hairy, but who would know?” Shaving her arms, “Just makes me feel good,” she explains. „And I think it would be more disempowering for me to not shave them just because there’s some movement that I feel forced to be a part of.” Link in bio to see all 14 stunning portraits and moving interviews. – Photo by: @heatherhazzan Makeup: @deannamelluso Hair: @junyahair Nails: @yukie_miyakawa_nails

Post udostępniony przez Allure Magazine (@allure)

Nicole Dellert, 32

Przez cały okres szkoły średniej Nicole myślała, że chłopcy nie chcą się nią spotykać, ponieważ ma owłosione ręce.

Jestem naprawdę owłosiona. Wychowałam się w latach 90. i 2000, gdy Kate Moss promowała modę na cienkie jak ołówki brwi. W mediach nie pojawiało się zbyt wiele Latynosek. Miałam Salmę Hayek i byłam przekonana, że również zmaga się z owłosieniem, ale nikt tego nie wiedział.

ZOBACZ TEŻ: OWŁOSIONE PACHY ZAWOJOWAŁY INTERNET

Jako nastolatka błagała mamę, aby pozwoliła jej golić nogi. Nad związkiem z włosami na ramionach postanowiła pracować, dlatego ich nie goliła. Za każdym razem, kiedy wchodziła do pokoju czuła, że ludzie patrzą na jej ręce. Dopiero po studiach poczuła, że w końcu może ogolić ramiona. Od tego czasu robi to nieustannie. Golenie sprawia, że Nicole czuje się dobrze.