Czy Ty też należysz do osób, które uwielbiają odkładać wszystko na później? Każdy z nas czasem nie ma ochoty zabrać się za swoje obowiązki i odsuwa je na później. Czy wiesz, że nie zawsze jest to oznaka lenistwa? Z prokrastynacją powinno się walczyć, chociaż nie ma na nią lekarstwa farmakologicznego. Co zatem zrobić, aby przestać odkładać rzeczy na później?

Burza po słowach psycholożki. Jej teoria na temat PMS zabolała wiele kobiet

Odkładanie na później

Wieczorem planujesz swój kolejny dzień. Pełna zapału postanawiasz wykonać kolejne punkty na swojej liście. Niektóre z nich są nieco bardziej interesujące, a inne po prostu nudne. Przychodzi ranek, a Ty wstajesz pół godziny później, następnie szykujesz się do wykonania obowiązków, aż w końcu przekładasz je na rzecz czegoś przyjemniejszego. Jutro na pewno się uda i zrobisz to, co miałaś zrobić dzisiaj. Przychodzi następny dzień i… jest dokładnie tak samo. Odkładanie na później w psychologii nazywane jest prokrastynacją. Wraz z upowszechnieniem się tego zjawiska, stało się ono synonimem lenistwa, jednak to nie jest to samo. Prokrastynacja nie wynika z niechęci do wykonania określonych zadań, lecz… właśnie. Z czego?

Odkładanie na później: przyczyny

Uporczywe przekładanie rzeczy na później uznane jest za zaburzenie psychiczne. Należy pamiętać, że każdy z nas może mieć gorszy czas i nie jest to równoznaczne z tym, że mamy zaburzenie. Jak odróżnić prokrastynacje od lenistwa? Przekładanie rzeczy z lenistwa zawsze sprawia przyjemność. Nie robiąc absolutnie nic odczuwamy satysfakcję. Prokrastynator natomiast odczuje tylko chwilową ulgę. Zaraz pojawią się wyrzuty sumienia, lęk oraz poczucie, że zostało zbyt mało czasu. Prokrastynacja prowadzi do frustracji i wywołuje masę negatywnych emocji. Pojawia się w konkretnych przypadkach. U osób, które mają duże zdolności, ale nie wierzą w siebie i boją się porażki. Również u osób, które… boją się sukcesu lub są perfekcjonistami. Może być wynikiem obawy przed kontaktami z ludźmi lub uczuciem bezradności. Prokrastynacja może być zaburzeniem współistniejącym przy depresji lub ADHD.

„Rozważcie czy atrakcyjny strój nie będzie prowokował do napadu”. Tak radzi śląska policja

Co zrobić?

Jeśli czujesz, że i Ciebie dotyczy ten problem, pamiętaj, że należy z nim walczyć. Jedyną i skuteczną metodą jest zmiana nawyków. Nie jest to łatwe, ale z czasem będziesz w stanie wypracować u siebie mechanizmy, które sprawią, że będziesz wykonywać wszystkie zadania we właściwym czasie. Zapoznaj się z metodami zarządzania czasem. Czasochłonne i pracochłonne zadania rozpisuj na krótsze etapy, które będziesz w stanie zaliczać o wiele szybciej. W ten sposób zmienisz swój sposób myślenia o danym projekcie. Łatwiej jest mierzyć się z mniejszymi rzeczami. Wyznaczaj sobie okresy pracy i odpoczynku. Po czterech etapach pracy zrób dłuższą przerwę. Spróbuj zastosować system nagród: za każde wykonane o czasie zadanie zrób coś, co sprawia Ci przyjemność. Najtrudniejsze jest rozpoczęcie wprowadzania zmian, jednak z czasem będzie to coraz łatwiejsze.