Jedna trzecia twoich znajomych to introwertycy – ci, którzy wolą słuchać niż mówić, czytać zamiast imprezować. Wolą też pracować w ciszy i spokoju, zamiast być „hej do przodu”. Ale nie znaczy, że mają mniejszą szansę na sukces…

Jeszcze do niedawna, jak twierdzi amerykański psycholog Adam Grant, ludzie wstydzili się przyznać do tego, że są introwertykami. Kiedy zapytał swoich studentów, który z nich jest introwertykiem, tylko kilka osób na sali podniosło ręce. Dwa lata później – była to już jedna trzecia grupy. Stało się tak m.in. za sprawą książki amerykańskiej prawniczki z Wall Street, Susan Cain pt. „Ciszej, proszę”, która obaliła kilka mitów dotyczących sposobu pracy i funkcjonowania osób introwertycznych.

Ikigai, japońska sztuka szczęścia. Na czym polega?

MIT 1

Ekstrawertycy czerpią energię z interakcji społecznych, a introwertycy – z refleksji nad swoimi uczuciami i myślami. Okazuje się, że zarówno jedni, jak i drudzy cieszą się tak samo ze spotkań z ludźmi. Różni ich tylko wrażliwość na zewnętrzne impulsy: introwertyk wycofa się z wypełnionego bodźcami środowiska, ekstrawertyk będzie się w nim czuł doskonale.

MIT 2

Introwertycy mają ogromny lęk przed wystąpieniami publicznymi. Fakty temu zaprzeczają. Większość artystów rockowych to introwertycy. Kiedy introwertyk może mówić o swoich pasjach, wycofanie znika bez śladu.

MIT 3

Ekstrawertycy są lepszymi przywódcami od introwertyków. Z badań amerykańskich naukowców Francesca Gino i Dave Hofmanna wynika,  że obie grupy doskonale radzą sobie z przywództwem. Pod warunkiem, że mają wizję.

Bunt rosyjskiej nastolatki. Kampania „świętowanie niedoskonałości” poruszyła miliony

MIT 4

Ekstrawertycy sprzedają lepiej od introwertyków. Bo handlowiec powinien być entuzjastyczny, towarzyski, asertywny. Ale – kiedy spojrzy się na wyniki sprzedaży, okazuje, że jedni i drudzy mają podobne rezultaty. Klienci często wolą kogoś, kto ich wysłucha i doradzi, a nie zdominuje. Wniosek: nie wstydź się introwertyzmu. Pomyśl, że jesteś w doskonałym gronie razem z Van Goghiem, Karolem Darwinem, Julią Roberts i J.K. Rowling.