Przykre sytuacje, z którymi spotykamy się na naszej drodze, często zabierają nam energię, zmieniają samopoczucie i powodują spadek koncentracji oraz chęci do dalszego działania. Jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, to niepokojący znak, który może prowadzić do znacznego pogorszenia zdrowia psychicznego, a często również depresji.

Aby lepiej zrozumieć charakterystyczne objawy, warto przyjrzeć się im bliżej. Depresja to choroba, której nie należy bagatelizować. Oto 8 symptomów, które są znakiem ostrzegawczym.

Zadbaj o dobre samopoczucie. Oto sposoby, by poczuć się bardziej szczęśliwą

Zaburzenia snu

Problemy ze snem często łączy się z drugim symptomem choroby – lękiem. Osoby z depresją często odczuwają permanentne napięcie, które wpływa na pogorszenie jakości snu. Jeśli taki stan utrzymuje się od dłuższego czasu, a brak snu zakłóca Twoją zdolność do normlanego funkcjonowania w ciągu dnia, warto poszukać pomocy u specjalisty.

Lęk

Ponad 80% osób z depresją odczuwa stan ciągłego niepokoju. Może on objawiać się w różny sposób jako wewnętrzny lęk, brak chęci przebywania wśród ludzi lub wyolbrzymianie problemów.

6 toksycznych myśli, których powinnaś się wyzbyć raz na zawsze

Utarta chęci do życia

Każdemu może zdarzyć się dzień, kiedy nie chce wstać z łóżka. Po męczącym tygodniu, często stawiamy na dłuższą regenerację, ale jeśli stan zniechęcenia utrzymuje się od dłuższego czasu, a do tego towarzyszą temu toksyczne, negatywne myśli to kolejny znak, by udać się do specjalisty, który pomoże podjąć odpowiednie kroki ku wyleczeniu choroby.

Problemy z koncentracją

Utrata koncentracji, problemy z pamięcią a nawet trudności z odnajdywaniem słów to kolejne symptomy, na które warto zwrócić uwagę. Tym bardziej, że są one irytujące podczas codziennych rozmów, wykonywania pracy i innych czynności. Mogą prowadzić do obniżenia wydajności pracy i spadku samooceny.

Każdy człowiek skrywa aż 13 sekretów. To nasze najmroczniejsze tajemnice

Samotność

Kolejnym objawem jest świadoma izolacja społeczna. Jeśli zamiast przebywania wśród ludzi, wolisz zamknąć się w czterech ścianach to niepokojąca sytuacja. Wiele osób, które borykają się z depresją ma skłonność do alienacji.

Zmiana apetytu

Może to przybierać dwie formy – osoby z depresją mogą mieć skłonność do nadmiernego przejadania się lub odwrotnie – głodzenia.

Utrata przyjemności

Czynności, które dawniej przynosiły radość i satysfakcję, przestały to robić – to kolejna oznaka świadcząca o poważnych problemach z samopoczuciem. Nagła zmiana nastawienia i zupełna rezygnacja to jedne z pierwszych objawów depresji.

Wylecz się z pesymizmu. Jak nauczyć się myślenia pozytywnego

Ból i dyskomfort  

Depresja może objawiać się również w fizyczny sposób. Jeśli masz tendencję do nadmiernego odczuwania swojego ciała, a wrażenia bólowe nasilają się i prowadzą do pogłębiającego się dyskomfortu,  to także ważny czynnik, który należy brać pod uwagę.

Każdy, dowolny objaw może wystąpić u każdego z nas, w pewnym momencie życia. Nie oznacza to jeszcze nic niepokojącego, jednak gdy występuje ich więcej i nasilają się z upływem czasu, warto zwrócić większą uwagę na samopoczucie. Jeśli zauważysz, że te objawy wpływają na ogólne funkcjonowanie, być może jest to znak, by poszukać profesjonalnej pomocy.