Anna Wendzikowska jakiś czas temu na swoim Instagramie podzieliła się pięknym zdjęciem z Barcelony i złożyła życzenia świąteczne swoim obserwatorom. Przy okazji napomknęła, że sąsiad od rana słucha głośno muzyki. W komentarzach zdradziła o wiele więcej.

Reakcja wobec przemocowca

W komentarzach podzieliła się z fanami swoimi obawami.

Krzyczy na żonę/partnerkę i bije psa. Z tego repertuaru muzyka najmniej mi przeszkadza.

Gdy internauci zwrócili jej uwagę, że powinna zareagować, a nie pisać o tym na swoim profilu, dziennikarka odpowiedziała:

Skąd wniosek, że nic nie robię? Jestem pierwszą osobą, która takie sytuacje zgłasza na policję, bez sekundy zastanowienia. I robię to niestety regularnie. Trudno się spodziewać, że interwencja policji, jedna czy druga, rozwiąże czyjś problem z agresją. Trochę jestem w szoku, że piszecie do mnie z setą znaków zapytania i wykrzykników, jakbym ja tu była czemuś winna.

Takiego pokazu w Polsce jeszcze nie było. Kobiety wystąpiły w ubraniach, w których doświadczyły przemocy seksualnej

Wzrost przemocy

Teraz, gdy jesteśmy objęci przymusową izolacją, skala przemocy rośnie. Na bezpieczne infolinie zaufania dzwonimy aż o 50 procent częściej. Zamknięcie w jednym mieszkaniu z przemocowcem może doprowadzić do tragedii, dlatego wiele ofiar postanawia przerwać milczenie.

Powstała pierwsza w Polsce aplikacja dla pokrzywdzonych kobiet i świadków przemocy

Tajny kod

W Hiszpanii i Francji rząd zachęca osoby, które są ofiarami przemocy domowej, do wybrania się do apteki. Jeśli nie są w stanie z jakiegoś powodu wprost poprosić o pomoc, wystarczy, że w poproszą o „maseczkę 19”. Wówczas farmaceuta wezwie policję.

Polska

W Polsce ofiary mogą wciąż zgłaszać się na policję lub dzwonić na Niebieską Linię.

Policyjny Telefon Zaufania 800 12 01 48

Niebieska Linia 800-120-002

Jeśli czujesz, że Twoje życie jest zagrożone, możesz dzwonić bezpośrednio na numer 112.

To nie wszystko

Jeśli nie możesz zgłosić się bezpośrednio do oficjalnych organów pomocy, na Facebooku został stworzony specjalny sklep z kosmetykami naturalnymi. Jeśli doświadczasz przemocy, wystarczy, że napiszesz wiadomość prywatną z prośbą o ofertę lub dowolnym pytaniem. Administratorzy będą sprawdzać, co u Ciebie. Gdy zechcesz sfinalizować zakup i podasz im adres, zadzwonią w Twoim imieniu na policję. Sklep nazywa się Rumianki i bratki – naturalne kosmetyki SKLEP.