Ludzie z osobowością neurotyczną mają tendencję do zamartwiania się i przygnębienia oraz do nadmiernego przeżywania i skupiania się tylko na negatywnych doświadczeniach. Psychologia bardzo często zajmuje się badaniem tej cechy osobowości. Najbardziej charakterystyczna jest dla niej tendencja do doświadczania negatywnych stanów emocjonalnych. Kim dokładnie jest neurotyk?

Zyski i straty z pandemii. Jak pandemia zmieniła życie kobiet w Polsce

Neurotyk: jak rozpoznać, czy nim jesteś?

Przede wszystkim osoby neurotyczne mają skłonność do przeżywania uczuć takich jak lęk, smutek, gniew i zazdrość. Bardzo często odczuwają poczucie winy i przypisują sobie wszystko to, co złe. Codzienny stres odczuwają o wiele silniej i dotkliwiej, ponieważ bardzo często towarzyszy mu ogromny lęk. Mówi się, że osoby neurotyczne są nieśmiałe i często odczuwają wstyd i skrępowanie, ale nie jest to zasada.

Czym jest neurotyzm?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie jest to zaburzenie ani choroba, jest to element charakteryzujący ludzką osobowość. Jednakże osoby, które są neurotykami, są o wiele podatniejsze na występowanie zaburzeń typu fobie, lęki, nerwice i wszelkie zaburzenia nastroju, np. depresję. Osoby neurotyczne nie mają stabilności emocjonalnej, bardzo często przeżywają silne, negatywne emocje, które mogą wywoływać z pozoru najbardziej błahe zdarzenia.

Skąd bierze się neurotyzm?

Powody, dla którego ktoś ma osobowość neurotyczną, są wielorakie. Mają charakter biologiczny, psychologiczny i społeczny. Wiąże się on z fizjologicznymi różnicami w budowie i funkcjonowaniu systemu nerwowego. Część badaczy określa umysł neurotyka jako „wzburzoną rzeczkę”, ponieważ jego myśli przepływają w sposób mniej uporządkowany. Przed to doświadcza emocji o wiele silniej. Jeśli chodzi o charakter społeczny, badacze podkreślają, że zachowania neurotyczne można nabyć przebywając z kimś, kto sam cechuje się neurotyzmem.

Co mówią o Tobie zdjęcia, które wrzucasz na Instagram? Psycholog wyjaśnia ich ukryte znaczenie

Jak poradzić sobie z neurotyzmem?

Ponieważ neurotyzm nie jest chorobą ani zaburzeniem, nie podlega leczeniu. Osoby o takim typie osobowości muszą nauczyć się radzić sobie w sytuacjach, które powodują u nich negatywne reakcje. Bardzo pomocna może być konsultacja u psychologa, który podpowie, jak skutecznie radzić sobie ze stresem. Nie ma bowiem jedynej słusznej metody, która pomogłaby każdemu neurotykowi. Dopiero w przypadku, gdy neurotyzm powiązany jest z występowaniem zaburzenia psychicznego, jak np. depresja, niezbędna może okazać się wizyta u psychiatry. Jeśli natomiast sposoby na radzenie sobie ze stresem, które podpowie specjalista, nie są skuteczne, warto rozważyć psychoterapię, która pomogłaby dotrzeć do genezy problemu. Na podstawie pogłębionej psychoanalizy z pewnością uda się wypracować sposób radzenia sobie ze swoją osobowością.