Negging to zjawisko, które występuje od pokoleń, choć zdefiniowane zostało niedawno. Odnosi się do relacji międzyludzkich, a właściwie do jednej ze stron, która z różnych względów jest wobec nas nieszczera poprzez prawienie fałszywych komplementów. Skąd bierze się negging i jak z nim walczyć?

Jaka kawa jest dla nas najzdrowsza? Naukowcy ogłaszają werdykt po 10 latach

Negging – czym jest i jak z nim walczyć?

Na pewno niejednokrotnie spotkałyście się z nieszczerym komplementem od koleżanki z pracy albo nawet od swojego partnera. „Wyglądasz dziś wyjątkowo pięknie”, „Ciekawą masz tą fryzurę, doskonale odzwierciedla Twój charakter” – niby niewinne „komplementy”, a jednak z podtekstem.

6 toksycznych myśli, których powinnaś się wyzbyć raz na zawsze

Negging to manipulowanie emocjami poprzez dwuznaczne komplementowanie kogoś w celu naruszenia pewności siebie tej osoby. Zjawisko to ciężko jest dostrzec w codziennych sytuacjach, jednak osoby, które wysuwają wobec nas fałszywe komplementy zazwyczaj robią to z premedytacją.

Dlaczego to robią? Często wynika to z zakompleksienia danej osoby i problemu samoakceptacji. Poprzez negging takie osoby podnoszą swoją samoocenę i czują się ponad drugą osobą. O ile takie sytuacje zdarzają się od czasu do czasu, można przymknąć na nie oko i nie brać tego do siebie. Zdarza się niestety, że negging obecny jest w naszym domu i związku, w tej sytuacji powinniśmy rozważyć drastyczne kroki i trzymać się jak najdalej od takiej osoby. Nigdy nie pozwól, aby ktoś zabrał Ci Twoją pewność siebie…

Dlaczego Instagram jest pełen klonów?