Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy w mediach społecznościowych prowadzi profil o nazwie babkibabkom. W ostatnim czasie pojawiło się na nim zdjęcie opatrzone opisem dotyczącym wagi kobiet w ciąży. Internauci są oburzeni absolutnym brakiem empatii. W komentarzach rozpętała się prawdziwa burza, a o całej sytuacji wypowiedziało się kilka gwiazd, między innymi Magda Mołek. Jaka powinna być waga kobiet w ciąży?

Nie uwierzycie, jak wyglądają dzisiaj gwiazdy programu „Historie wielkiej wagi”

Waga kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest zmieniające się ciało oraz waga. Na profilu szpitala w Oleśnicy pojawił się wpis, który mówił właśnie o dodatkowych kilogramach ciężarnych osób. Wywołał on lawinę krytyki, ponieważ… nawoływał do zamykania lodówki i nie jedzenia za dwoje.

„To jest Ewa. Ewa jest naszą neonatolożką. Jej bombelek w brzuchu ma już 30 tygodni. A Ewa dalej wygląda jak Ewa. Bądź jak Ewa, zamknij lodówkę i jedz dla dwojga, a nie za dwoje. Ułatwisz życie i nam i sobie” – brzmi opis zdjęcia.

W komentarzach od razu zaczęły pojawiać krytyczne komentarze. Przede wszystkim wspominano, że taki wpis nie powinien pojawić się na stronie szpitala, gdyż waga nie zawsze zależy tylko od naszych decyzji. Zgodnie z badaniami medycznymi i naszym stanem wiedzy na wagę wpływ ma wiele czynników, takich jak chociażby geny i opieka medyczna. Wpis zbulwersował internautów na tyle, że dotarł do polskich gwiazd. Jedną z komentujących sprawę jest Magda Mołek, która stanęła w obronie ciężarnych kobiet i skrytykowała wytykanie wagi. Przy okazji przypomniała, że istnieje Fundacja Rodzić po Ludzku, która na co dzień walczy z takimi szkodliwymi wypowiedziami.

„Fundacja Rodzić po Ludzku ćwierć wieku WALCZY o to, by polskie kobiety chronić przed takimi opiniami, działaniami i hejtem! Może się Pani przyłączy? Może zrozumie, jak szkodliwe, nieodwracalnie szkodliwe jest to, o czym Pani pisze? Naprawdę świat poszedł do przodu przez ostatnie lata! Życzę rodzącym Kobietom w Oleśnicy, by wiedza, mądrość i czułość dotarła do Was” – skomentowała Magda Mołek.

Kilka słów o diecie pudełkowej. Na co zwrócić uwagę?

Skrajnie nieetyczne zachowanie?

Internautki zaczęły zarzucać szpitalowi nieetyczne działanie.

„Zawstydzanie ludzi wagą jest niedopuszczalne, a robienie tego przez przedstawicieli zawodów medycznych dodatkowo skrajnie nieetyczne. Brak słów” – pod zdjęciem pojawiały się także takie mocne komentarze.

Waga w ciąży to widać dla wielu kobiet temat bardzo ważny. Nic dziwnego – od dawna walczy się z przestaniem patrzenia na osoby tylko przez pryzmat ich wyglądu i wagi. Na profilu szpitala pojawił się kolejny post. Jego autorką jest wicedyrektorka szpitala Gizela Jagielska, która wyznała, że poprzedni post to… prowokacja, która miała zwrócić uwagę na problem otyłości.

„Wracamy z kolejnym cyklem na fb i blogu do problemu otyłości, nie tylko w ciąży, ale też w ginekologii. Napiszemy szerzej o tym, że otyłość to nie tylko problem na czas ciąży i porodu, przeczytacie i zobaczycie jakie konsekwencje niesie za sobą wtedy, kiedy już bliżej nam do bycia babcią niż mamą. Będziecie też miały okazję posłuchać live’u z naszymi chłopakami z II piętra, czyli ginekologami, o tym jak trudno operować otyłą pacjentkę”.

Ten post został przyjęty równie krytycznie. Głos w tej sprawie zabrało już wiele gwiazd, między innymi Joanna Koroniewska, Karolina Korwin-Piotrowska i Anna Gzyra. A co Wy sądzicie o tej sprawie?