Czy w obliczu stresujących sytuacji masz w zwyczaju brać całą winę na siebie, czy może obwiniasz za to cały świat, ale nie widzisz błędu w samym sobie? Kiedy w naszym życiu pojawiają się trudne emocje i problemy, do głosu dochodzą emocje. Nie możesz kontrolować sytuacji, kiedy czujesz się pokrzywdzony i niesprawiedliwie osądzany. Mentalność ofiary to coś, z czym można sobie poradzić. Sprawdź w jaki sposób to zmienić.

Mentalność ofiary – czym jest?

Mentalność ofiary to sytuacja, w której ludzie czują się pokrzywdzeni, gdy zdarzenia nie układają się po ich myśli. To forma unikania trudnych sytuacji. Wewnętrzny głos podpowiada wtedy: odmawiam wzięcia odpowiedzialności za siebie i innych.

Jak stać się optymistą? 10 kluczowym porad, które prowadzą do pozytywnego myślenia

W rezultacie dochodzi do tego, że takie osoby nie opuszczają swojej strefy komfortu. Boją się podejmowania trudnych decyzji lub robienia czegokolwiek, co może odmienić ich dotychczasowe życie. W rezultacie dochodzi do tego, że strach oddziałuje na nich tak mocno, że nie chcą żadnych zmian. Wiele osób z ich otoczenia darzy ich empatią i pomaga rozwiązać każdą napotkaną trudność.

Zmiana może nastąpić tylko wówczas, gdy taka osoba zda sobie sprawę ze swojego problemu osobowościowego.

Mentalność ofiary – jak ją rozpoznać

Najmniejsza niedogodność to koniec świata. A każda sytuacja, która wymaga odmiennego niż dotychczas działania powoduje w złość, strach i głęboki stres.

Jak to zmienić? Jeśli zawsze będziesz zakładać, że wszystko potoczy się źle, nieświadomie będziesz dążyć do tego, by tak właśnie się stało. Następnym razem, kiedy złapiesz się na myśleniu jak okropne jest robienie czegoś, pomyśl – co najgorszego może się wydarzyć? Być może problem jest wyolbrzymiony. Rezultat nie musi być taki zły, jak się wydaje.

Mentalność ofiary to także uczucie bezsilności. W stresujących sytuacjach do głosu dochodzi panika i uczucie, że wszystko wymyka się spod kontroli.

Kiedy znajdziesz się w takiej sytuacji, skup się na tym, co możesz zmienić. Znalezienie obszaru, który możesz kontrolować, może Ci pomóc poczuć spokój. Ważną kwestią jest też nauka odmawiania. Nie musisz robić wszystkiego, czego od Ciebie oczekują. Postaw na pierwszym miejscu własne potrzeby.

Mentalność ofiary objawia się także niską samooceną i brakiem wiary we własne możliwości. Jeśli czujesz się gorszy od innych, zawsze będziesz czuł, że wszyscy dookoła traktują Cię niesprawiedliwie. Najważniejszą rzeczą, która pomoże Ci się podnieść jest uwierzenie w siebie. Zamiast koncentrować się na potencjalnym niebezpieczeństwie pomyśl, że każde doświadczenie pomaga w uksztaltowaniu charakteru i pomaga poradzić sobie z kolejnymi sytuacjami w przyszłości.