Małgorzata Trzaskowska w końcu przerwała milczenie i w bardzo ostrych słowach odniosła się do oburzających słów doradcy ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. „Wydaje mi się, że niektórzy z naszych rządzących teleportowali się ze średniowiecza” – stwierdziła wprost, dając znać, co sądzi na temat „cnót niewieścich”. „Cnoty niewieście” już od kilku dni nie schodzą z ust tysięcy Polaków. O co dokładnie chodzi?

Feministyczny manicure, który możesz nosić cały rok! Zobacz najlepsze hasła

„Cnoty niewieście” i ich nauczanie w szkołach

Doradca MEN Paweł Skrzydlewski udzielił wywiadu dla „Naszego Dziennika” w którym omówił plany na zbliżający się rok szkolny 2021/2022. Co wymienił wśród nich? Walkę z „zepsuciem duchowym kobiet” i „ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich”. Słowa doradcy MEN oburzyły setki ludzi w całej Polsce, rozpoczynając dyskusję, w której wzięły udział także gwiazdy i politycy. Głos zabrała również Małgorzata Trzaskowska, która na Instagramie opublikowała wymowną grafikę. To odpowiedź na słowa doktora filozofii Pawła Skrzyneckiego.

Feministyczny manifest Emily Ratajkowski. Depilacja nie musi być koniecznością

 

„Ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich”

Małgorzata Trzaskowska jest znana ze swojego działania na rzecz praw kobiet oraz edukacji, nie sposób więc wyobrazić sobie tę dyskusję społeczną bez jej udziału. Z opublikowanej przez nią grafiki wynika, że ponad połowa Polek „uważa, że Polska nie jest dobrym krajem do tego, by zakładać rodzinę i być matką”. Pokrywa się to z tym, co już od dłuższego czasu słychać wśród obywatelek. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nasze zarobki są zbyt niskie i obawiamy się narodzin niepełnosprawnego dziecka oraz braku pomocy ze strony kraju w jego wychowaniu. Małgorzata Trzaskowska swój wpis zaczęła dosadnym stwierdzeniem: „Wydaje mi się, że niektórzy z naszych rządzących teleportowali się ze średniowiecza…”.  Cnoty niewieście oburzyły tysiące Polek i Polaków.

„Kobiety stanowią 52% ludności w Polsce. Poziomem wykształcenia i kompetencji nie ustępujemy mężczyznom. Posiadanie dobrej pracy jest ważnym aspektem życia dla 84% Polek (i 78% Polaków)”.

Podkreśliła ważną rolę kobiet w życiu codziennym i ich decydujący głos w rodzinie. Mowa tu chociażby o zakupach, sposobie funkcjonowania domu, zakupie domu, mieszkania czy przeróżnych sprzętów domowych, wyjeździe na wakacje itd.

„Kluczowymi obszarami do rozwoju w kraju są dla Polek: zdrowie, gospodarka, praca, nadążającą za światem edukacja… tymczasem nasze Ministerstwo Edukacji woli koncentrować się na „niewieścich cnotach”. HALO! TU XXI. WIEK!” – zakończyła mocnym apelem. Zgadzacie się z jej słowami?