Lęk społeczny to sytuacja, w której każdy kontakt z innymi ludźmi powoduje dyskomfort i stres. To problem, z którym można sobie poradzić, jednak wymaga to wykształcenia pewnych praktyk. Oto sposoby, które pomogą przełamać barierę i znacznie ułatwią codzienne funkcjonowanie.

Lęk społeczny – co może pomóc?

Pierwsza kwestią jest zrozumienie tego, ze powolna alienacja i coraz częstsze przebywanie w samotności nie są normalną sytuacją. Uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do jego wyleczenia. Aby dokładnie zrozumieć co się dzieje, ważne jest odnalezienie źródła problemu. Warto zastanowić się, co mogło mieć wpływa na zaistniałą sytuację, czy wywołało ją konkretne doświadczenie z przeszłości.

Kolejną kwestią jest zmiana nastawienia do otoczenia. Nadmierny optymizm nie zawsze się sprawdza, zamiast powtarzania sobie w myślach, że wszystko musi pójść dobrze, obierz bardziej zrównoważony kierunek i spróbuj myśleć realistycznie. W ten sposób przygotujesz się na ewentualne niepowodzenie. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, nie myśl o tym, że wszystko zależy od Ciebie i tego, w jaki sposób się zaprezentujesz. Zmień podejście i pomyśl, że kandydatów jest więcej, a cała sytuacja zależy od wielu różnych czynników. Takie podejście do spraw, zmniejszy presję i pomoże się uspokoić.

Toksyczna pozytywność: czym jest i dlaczego lepiej jej unikać

Zaniepokojenie i stres często dają o sobie znać w postaci szybkich i płytkich oddechów. Wbrew pozorom to bardzo istotne, ponieważ w takiej sytuacji do mózgu zostaje wysłana zwrotna informacja, która powoduje, że stan stresu szybko się podnosi. Dlatego tak ważne w tym przypadku są ćwiczenia relaksacyjne i głębokie, kontrolowane oddechy.

Wybierając się na spotkanie, na które umówiona jest duża grupa ludzi, dobrym planem może okazać się przygotowanie krótkiego planu rozmów. Możesz wypisać interesujące tematy, które będą mogły zainteresować rozmówców oraz o co chcesz ich zapytać.

Wskazówki jak poradzić sobie z problemem

Pomocnym nawykiem może okazać się także zmiana słownictwa. Zamiast powiedzieć: Denerwuję się tym wyjściem. Będzie tam sporo ludzi, z którymi trzeba będzie rozmawiać. Lepiej jest zamienić na: Jestem podekscytowana wyjściem z domu. Będzie tam sporo moich przyjaciół i na pewno spotkać sporo nowych, interesujących osób.

Każdy człowiek skrywa aż 13 sekretów. To nasze najmroczniejsze tajemnice

Ostatnią wskazówką jest skończenie z ocenianiem siebie w krytyczny sposób. Nie porównuj tego, jak się czujesz z tym, jak wyglądają ludzie z Twojego otoczenia. To tylko zwiększa niepokój. Wszyscy odczuwamy podobne odczucia, a na stresujące sytuacje reagujemy w różny sposób.

Jeśli Twój lęk utrzymuje się przez dłuższy czas i nie potrafisz sobie z nim poradzić, poszukaj porady u specjalisty, który pomoże Ci odnaleźć spokój i przejąć kontrolę.