Podczas snu w naszym organizmie zachodzi wiele ważnych procesów. Zmęczone mięśnie i tkanki otrzymują składniki odżywcze, obserwuje się wzrost i naprawę komórek, a nasza gospodarka hormonalna wyrównuje się.

Wpływ pandemii na sen

Izolacja negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Zmienia się tryb naszego życia – praktycznie cały czas przebywamy w domu, ograniczamy aktywność fizyczną oraz jesteśmy w ciągłym uczuciu zagrożenia i stresie. Martwimy się wieloma rzeczami: środkami ostrożności, utratą pracy lub zakażeniem. Te wszystkie emocje oraz sytuacja, w jakiej się znajdujemy, może doprowadzić do bezsenności.

Czy ibuprofen naprawdę zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem?

Objawy

Do objawów bezsenności należy nie tylko trudność z zasypianiem, lecz także częste przebudzanie się w nocy, wczesne przebudzanie oraz uczucie zmęczenia tuż po obudzeniu. Co możesz zrobić, aby unormować swój rytm dobowy?

Rutyna

Postaraj się wprowadzić do swojego dnia rutynę. Pomoże to obniżyć stres i zrelaksować się. Twój organizm przywyknie do stałych czynności. Postaraj się wykonywać codzienne czynności o podobnych godzinach. Wstawaj z budzikiem, jedz o podobnych porach, bierz prysznice mniej więcej o tej samej godzinie. Dzięki temu Twój organizm zacznie się przestawiać i rozróżniać pory dnia.

Aktywność fizyczna

Nasz tryb dnia zmienił się drastycznie. Nie zużywamy tyle energii, co wcześniej – bardzo często pracujemy z domu, ograniczone są nasze wyjścia. Dlatego ważne jest, aby wykonywać nawet krótkie treningi, które pomogą nam się zmęczyć. Możesz też wybrać jogę, która dodatkowo pozwoli się zrelaksować.

Mają styczność z wieloma powierzchniami. Czy koronawirus przenosi się na butach?

Wieczór

Postaraj się, aby już od wczesnego wieczoru wyciszać swój organizm. Nie przeglądaj wiadomości, nie oglądaj emocjonujących filmów. Zamiast tego spróbuj wziąć relaksującą kąpiel lub zająć się rozwijaniem hobby, na które nie miałaś do tej pory czasu.

Zachowanie tuż przed snem

Przed snem nie korzystaj z komputera, telewizora lub telefonu. Światło, które emitują, zaburza cykl snu. Zamiast tego sięgnij po książkę lub muzykę relaksacyjną. Pamiętaj, aby dobrze zasłonić okna – światło może zmniejszyć czas i jakość snu.