Uczniowie jednego z krakowskich liceów stworzyli akcję, której celem jest nagłośnienie zjawisk, które coraz częściej dochodzą do głosu w życiu publicznym. Dyskryminacja i wykluczenie stały się głównym tematem ich krótkiego, 4-minutowego teledysku. Jest to jednocześnie cover ich własna interpretacja popularnej piosenki They don’t really care about us. Twórcy filmu chcą jednocześnie zaznaczyć swoje wsparcie i akceptację dla różnorodności.

Video zostało udostępnione na Youtube dnia 7 października. Do tej pory obejrzało je już 6145 osób. W podpisie pod filmikiem możemy przeczytać jaki był cel zorganizowania akcji.

Dyskryminacja i wykluczenie społeczne – apel licealistów z Krakowa

Każdy z nas doświadcza różnego rodzaju przemocy psychicznej i dyskryminacji. Jest to coś, co przytrafia się wszystkim, ale nie wszyscy mają siłę, by mimo tego robić swoje. Moglibyśmy pogodzić się z nieustającą krytyką i na siłę próbować się dopasować, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.

#ToNieNaszWstyd. Kobiety trzymają transparenty ze słowami, które usłyszały po gwałcie

Krótki filmik ma na celu zwrócenie uwagi na krzywdzące zjawiska dyskryminacji i wykluczenia społecznego. Wiele osób spotyka się z tym na co dzień. Brak akceptacji społecznej rodzi wiele poważnych problemów. Obniża samoocenę i odbija się na zdrowiu psychicznym. Uczniowie krakowskiego liceum solidaryzują się z każdą osobą, która doświadczyła negatywnych odczuć. Ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, orientację seksualną czy też pochodzenie.

Swoją drogą „BĄDŹ SOBĄ” to hasło, które w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Można je zobaczyć na plakatach, w postach na Instagramie, śpiewają o tym w radiu, a nawet uczą nas tego w szkołach. Szkoda tylko, że nie mówi się tak dużo o konsekwencjach, jakie za tym idą. Czasami wydaje mi się, że ten slogan jest tak naprawdę skróconą wersją od „BĄDŹ SOBĄ, ALE NIE RÓB Z SIEBIE DZIWAKA”, „BĄDŹ SOBĄ, ALE CO POWIE XYZ” albo „BĄDŹ SOBĄ, ALE TWOJE ZDANIE SIĘ NIE LICZY”. My uważamy, że KAŻDY Z NAS ZOSTAŁ UBRANY INACZEJ i zmaga się z tym z dnia na dzień.

Nie musimy się zmieniać ani dopasowywać do otoczenia. W każdej społeczności powinno być miejsce dla różnorodności. Otwartość i akceptacja to podstawy, na których powinna opierać nasza codzienność: Nasz film (poprzez swoją niezależną formę i symbole, które można dowolnie interpretować) ma na celu wesprzeć wszystkich tych, którzy choć w najmniejszym stopniu czują się gorsi przez swój wiek, wykształcenie, wyznanie, płeć, pochodzenie, niepełnosprawność, kolor skóry, orientację seksualną, marzenia, uczucia, postrzeganie świata, wagę, pracę lub jej brak, chorobę, przeszłość, plany na przyszłość, a także ich brak, wygląd, majątek, styl bycia lub jakąkolwiek inną rzecz w ich życiu.

4-minutowy utwór-cover to okazanie wsparcia i tolerancji dla każdej osoby i jednoczesny brak zgody na zjawiska takie jak dyskryminacja czy wykluczenie społeczne.