Możesz się z tym nie zgadzać, możesz próbować temu zaprzeczać, ale nauka nie kłamie – w związku z tym ty także, podobnie jak każda inna osoba, ukrywasz przed światem nawet 13 sekretów. Prawdopodobnie niektórymi z nich podzieliłaś się z zaufanymi osobami, ale o przyjemniej pięciu z nich nie powiedziałaś nikomu. To właśnie one stanowią twoje największe tajemnice. 

Dietetyk wymienił 7 części ciała, z którymi Polki mają największy problem. Tam tyją najszybciej

Najczęściej ukrywane tajemnice

Do takich wniosków na temat sekretów, które skrywa każdy z nas doszli naukowcy pod przewodnictwem prof. Michaela Slepiana z Columbia Business School. Slepian i grupa jego współpracowników przepytali 3 grupy liczące sobie po 200 ochotników o to, czy ukrywają przed innymi jakieś tajemnice. Ankietowani mogli wybierać najpopularniejsze sekrety z 38 kategorii, w których znalazły się m.in. kłamanie, zażywanie narkotyków, kradzież, zdrada, orientacja seksualna czy przekonania. Wnioski z badania wykazały, że przeciętny człowiek skrywa aż 13 sekretów, a pięcioma z nich nie podzielił się z nikim innym. Tajemnice, które najczęściej urywamy przed innymi to: 

  • kłamstwo na temat nieprawidłowości finansowych (60 proc. odpowiedzi) 
  • naruszenie czyjegoś zaufania (47 proc. odpowiedzi) 
  • kradzież, sekretny związek albo niezadowolenie z pracy (33 proc. odpowiedzi) 

Sekrety mają wpływ na zdrowie

Ale to nie wszystko. Zdaniem ekspertów ukrywanie sekretów wywiera na nas prawdziwy ciężar. 

Odkryliśmy, że gdy ludzie rozmyślają na temat swoich sekretów, zachowują się tak, jakby byli fizycznie przytłoczeni przez jakiś ciężar

Czego się wstydzimy? Największe kompleksy Polek to trądzik i owłosienie

– komentował w rozmowie z mediami autor badania. Z kolei w związku z wcześniejszym badaniem przeprowadzonym na ten sam temat stwierdzono: 

Osoby, które rozpamiętywały albo tłumiły w sobie ważne sekrety szacowały dystanse do pokonania jako większe, że zadania fizyczne wymagają więcej wysiłku oraz były mniej skłonne pomagać innym z wykonywaniem takich zadań.  

Wnioski? Nawet jeśli nie próbujesz aktywnie ukryć jakiejś tajemnicy, już samo myślenie o niej sprawia, że postrzegasz pewne rzeczy jako o wiele trudniejsze, niż są w rzeczywistości 

Sekrety urody Kai Gerber. Zabrania dotykać tego elementu swojej twarzy