Korzyści płynących z uprawiania jogi lub pilatesu jest wiele – elastyczność, zwiększony poziom energii, zdrowy kręgosłup i mocne mięśnie. To tylko nieliczne z przykładów, bo oprócz wzmocnienia organizmu, zajęcia te mogą pomóc w dobrym samopoczuciu psychicznym. Oba obszary – pilates i joga – koncentrują się na pracy nad oddechem i odnalezieniu równowagi, jednak każdy w nich wyrasta z zupełnie innych podstaw.

Joga wywodzi się ze starożytnych Indii. Jej celem jest osiągniecie harmonii i jedność ciała, umysłu i ducha za pomocą pozycji zwanych asanami, do których dochodzi praca nad oddechem. To rodzaj medytacji, która pomaga osiągnąć równowagę.

„Post od dopaminy”. Mentalna głodówka, która w 24 godziny może odmienić życie

Pilates zaś koncentuje się na wzmocnieniu ciała. Stworzył go niemiecki anatom Joseph Pilates na początku XX wieku, aby poprawić równowagę i pomaga zniwelować bóle kręgosłupa i stawów. Całość opiera się tu na wzmocnieniu mięśni środka.

Pilates czy joga – co wybrać?

Obie dziedziny koncentrują się na wzmocnieniu mięśni i rozciąganiu ciała. Nawet doświadczone ze sportem osoby mogą czuć skurcze mięśni i zakwasy po intensywnych zajęciach.

Pilates ukierunkowany jest na bardzo specyficzne rodzaje ćwiczeń, gdzie najważniejsza jest postawa, dzięki której osiągniesz pożądany efekt. W jodze istotna jest równowaga i wyciszenie. Z drugiej strony to w zajęciach grupowych występuje pewien sposób odzyskania harmonii i uspokojenia, kiedy każdy z uczestników dostosowuje swój oddech i ruchy do reszty osób.

„Przez 90 proc. czasu tak nie wyglądam”. Modelka pokazała swój prawdziwy brzuch

Joga to dziedzina, która nastawiona jest na medytację. Pilates nie wyrasta z praktyki duchowej, skupia się bardziej na działaniu wspomagającym ciało. Wszystko więc sprowadza się do tego, czego oczekujesz od zajęć – jeśli zależy Ci na regeneracji ciała i pracy nad sferą duchową, bardziej owocna może okazać się joga. Druga opcja jest świetnym wyborem dla osób poszukujących poprawy ogólnego samopoczucia, nabrania odpowiedniej postawy i zapobiegania bólom kręgosłupa i stawów.