Miłość to niesamowicie silne uczucie, które, jak to często określamy, uskrzydla. Sprawia, że czujemy się wyjątkowe, adorowane i jedyne w swoim rodzaju. Jeśli marzymy o związku, wyobrażamy go sobie właśnie w taki sposób. Pragniemy, aby wszystko dobrze się układało. Jednakże czasem mylimy nasze emocje. Miłość a uzależnienie – jak rozpoznać, z czym mamy do czynienia?

Związek na odległość? Zobacz, jak nie stracić kontaktu, nawet gdy jest daleko

Uzależnienie od drugiej osoby

Ludzi można nie tylko obdarzać uczuciem, ale również chorobliwie się od nich uzależniać. Na czym to polega? Na chorobliwie silnym emocjonalnym przywiązaniu do drugiej osoby. Tak silnym, że uzależnia się od tej jednej osoby całe swoje życie, będąc przekonanym, że życie w pojedynkę nie istnieje. Aby zachować drugą osobę, zmuszamy się do wielu rzeczy i wiele jesteśmy w stanie wybaczyć. Nawet zadawany nam ból. Uzależniają bardzo często osoby, które są toksyczne i które czują potrzebę całkowitego przejęcia kontroli. Aby to zrobić, manipulują i grają na emocjach, starając się wywołać w nas poczucie winy. To pułapka, w którą łatwo wpaść, a o wiele trudniej z niej wyjść. Nie jest to jednak niemożliwe! Miłość a uzależnienie: rozpoznanie swoich emocji może nie należeć do najłatwiejszych.

Miłość a uzależnienie: postrzeganie samego siebie

Przede wszystkim osoby, które są skłonne do uzależnienia się od drugiej osoby są osobami, które nie potrafią na siebie spojrzeć obiektywnie. Nie lubią siebie, nie wierzą w siebie i nie dostrzegają własnej wyjątkowości. Swoją wartość przekładają na partnera, który staje się jej wyznacznikiem. Takie odczuwają silną potrzebę pochwały. Aby ją uzyskać, są w stanie poświęcić naprawdę dużo. Swoje osobiste szczęście i dobro. Kluczem do zdrowej relacji jest zdrowe postrzeganie siebie. Aby móc stworzyć zdrowy związek, powinnyśmy najpierw popracować nad miłością do samych siebie.

Miłość a uzależnienie: wyznaczenie granic

Mówi się, że od miłości do nienawiści dzieli nas jeden krok, jednak to nieprawda. W związku, który oparty jest na kłótniach, zazdrości oraz poniżaniu nigdy nie będzie dziać się dobrze. Podstawą związku jest szacunek i dbanie o siebie oraz wspieranie się w decyzjach. Nie ma w nim miejsca na próby podwyższenia swojego ego kosztem drugiej osoby.

Brytyjska okładka Elle. Sudańska modelka całuje swoją żonę. To hołd oddany miłości i tolerancji

Miłość a uzależnienie: ważne pytania

Nie obawiaj się zadawać sobie pytań. Jeśli czujesz, że Twój związek Cię wyczerpuje i nie jesteś w stanie być nim sobą i zrobić tego, na co masz ochotę, ponieważ nie czujesz wsparcia – pora na podjęcie trudnych, ale potrzebnych decyzji. Bardzo często w wychodzeniu z relacji opartej na uzależnieniu niezbędna jest pomoc specjalisty i zrozumienie problemu, który być może wcale nie leży po Twojej stronie. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić sama, nie wstydź się prosić o pomoc. Najgorsze, co możesz zrobić, to tkwienie w związku, który może przynieść opłakane skutki.