Wielu z nas zadawało sobie pytanie — kiedy mamy bądź będziemy mieli szczęśliwe życie? Odpowiedzi na nie postarali się udzielić badacze z Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii.

Szczęście to rzecz subiektywna, jednak mimo tego naukowcy podjęli się wyzwania by ustalić jakie lata życia przeciętnego człowieka można uznać za najszczęśliwsze.

Single cieszą się życiem. Potwierdzają to nowe badania

Kiedy mamy szczęśliwe życie?

Warto może odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest w ogóle szczęście? Dla niektórych będzie to krótkotrwała ulotna chwila, dla innych długi stan, w którym czują zadowolenie i satysfakcję. Pewne jednak jest, że zawsze „może być lepiej”.

Kiedy z kolei możemy mówić, że mamy szczęśliwe życie? Zagadnienie na warsztat wzięła prof. Begona Alvarez z Uniwersytetu Vigo w Hiszpanii. Jej zdaniem najszczęśliwsza lata mamy w okresie między 30. a 34. rokiem życia.

Badania zostały przeprowadzone w 13 europejskich krajach — w tym w Polsce. O szczęśliwe życie pytano osoby, które ukończyły 50 lat. Nie odnotowano większych żadnych różnic w przypadku kobiet i mężczyzn. Wykazano również, że tak naprawdę poczucie szczęścia nie musi spadać wraz z wiekiem.

Jak długo można być szczęśliwym?

Prof. Alvarez przyznała, że większość badanych do 50. roku życia czuła wysoki poziom zadowolenia. Ciekawym przypadkiem byli obywatel Francji, którzy czuli się szczęśliwi do… 80. roku życia.

Prawdopodobieństwo osiągnięcia najszczęśliwszego okresu życia ewoluuje wraz z wiekiem […] Wzrasta od dzieciństwa do wieku między 30. a 34. rokiem życia, kiedy osiąga maksimum — przyznała Begona Alvarez z hiszpańskiego Uniwersytetu Vigo.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Springer Social Indicators Research”.