Chcesz, by w Twoim życiu było więcej radości? Istnieje wiele sytuacji, w których pozytywne myślenie się sprawdza. Nawet jeśli spotka Cię rozczarowanie lub przykra sytuacja, myślenie o przyszłości w jasnych kolorach pomoże uporać się z tymczasowymi niedogodnościami. Jeśli myślisz, że negatywnych odczuć nie da się wyeliminować, koniecznie wypróbuj kilku technik i ćwiczeń, które pomogą Ci wprowadzić dobre zmiany. Sprawdź jak stać się optymistą.

Jak stać się optymistą? Dlaczego warto spróbować?

Kiedy Twoje myśli krążą wśród negatywnych odczuć i czujesz, że dopada Cię przygnębienie bardzo trudno jest ukryć to w sobie. Takie nastawienie wpływa nie tylko na Ciebie i poczucie własnej wartości, ale również Twoje otoczenie, m.in. na relacje z najbliższymi.

Optymistyczne nastawienie pomaga przezwyciężyć wiele niedogodności. Dzięki niemu łatwiej odnajdujemy się w nowych sytuacjach i jesteśmy gotowi na wyzwania. Wyznaczamy sobie cel, który chcemy osiągnąć i łatwiej pokonujemy przeszkody. Oto jak stać się optymistą – mamy garść cennych porad.

Uwierz, że się uda

Aby zrozumieć to jak stać się optymistą trzeba najpierw uwierzyć w siebie. Wówczas masz świadomość swoich słabych cech, ale także zalet. Każde nowe wyzwanie wiąże się z ryzykiem poniesienia porażki, ale nie to jest najważniejsze. Kluczem do realizacji planów są chęci i nie poddawanie się. Więc nawet jeśli popełnisz błąd, pamiętaj, że to nie koniec świata. Zbierz siły i spróbuj ponownie.

„Nie ma po co nie lubić swoich pośladków” Ciałopozytywna aktywistka broni nas przed kompleksami

Ćwicz w myślach

Pozytywne myśli to coś, od czego warto zacząć dzień. Powtarzaj w głowie lub wypowiedz na głos przed lustrem rzeczy, które wprawią Cię w dobry nastrój. Jeśli zmagasz się z niska samooceną dotyczącą wyglądu spróbuj znaleźć w sobie coś, co lubisz. Nie bój się dawać sobie pochwał. Powiedz np. że masz ładny uśmiech i staraj się używać go jak najczęściej.

Pogódź się z przeszłością

To kluczowym krok, który uświadomi Ci jak stać się optymistą. Często myślisz o czymś złym, co wydarzyło się w przeszłości? Kiedy analizujemy przeszłość zbyt głęboko i wracamy do przykrych sytuacji wraz z nimi do głosu dochodzą emocje, które mieliśmy w sobie w momencie, kiedy spotkała nas przykrość. Strach, zawstydzenie, zażenowanie, smutek – postaraj się puścić to w niepamięć i nie wracać do wydarzeń, na które nie masz już wpływu. Wyciągnij wnioski i pomyśl czego nauczyła Cię ta sytuacja, ale nie wracaj do niej więcej, ponieważ w ten sposób nigdy nie zbudujesz szczęśliwej przyszłości.

Ćwicz oddech

Prosta rada, która może dać Ci sporo dobrego. Jeśli czujesz, że przygniatają Cię trudne emocje, a w głowie pojawił się mętlik. Daj sobie czas na oddech. I to dosłownie. Weź kilka głębokich wdechów i wydechów – to pozwoli oczyścić umysł i sprawi, że zaczniesz myśleć racjonalnie. Jest to szczególnie pomocne, kiedy dopada nas stres. Zamiast podejmować nagłe, nieprzemyślane decyzje, weź kilka oddechów, bardzo głębokich, które pomogą szybko oczyścić się ze złych emocji.

Przestać ciągle się oceniać

To trudne, bo w rzeczywistości każdy z nas ma w sobie wewnętrznego krytyka, który podcina skrzydła i próbuje zastopować nasze działania. Negatywne myślenie o samym sobie sprawia, że odczuwamy duży strach przed poniesieniem porażki, zamiast skupiać się na pozytywnych aspektach nowych wyzwań. Staraj się zachować spokój i doceń swoje zalety. Wybacz sobie dotychczasowe niepowodzenia i pamiętaj, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi.

Cykl okołodobowy. Jak żyć w zgodzie ze swoim organizmem?

Doceń rzeczywistość wokół siebie

Przez większość czasu skupiasz się na tym, co mogłoby ułożyć się lepiej? Rozejrzyj się dookoła  i spróbuj docenić to, co już udało Ci się osiągnąć. Jak stać się optymistą? Znajdź dobre rzeczy w Twoim życiu,  które sprawiają, że czujesz się kochany, wdzięczny, bezpieczny i otoczony troską. Spisz je na kartce i często je uzupełniaj. Każdego dnia może wydarzyć się coś, co sprawi, że poczujesz satysfakcję i dumę.

Pamiętaj o wdzięczności

To kolejna technika, która pomoże Ci zrozumieć jak stać się optymistą. Codziennie dzieją się wydarzenia, które mogą wywołać uśmiech na Twojej twarzy. Mogą to być zupełnie błahe rzeczy, na które nie zwracasz uwagi, ale to w małych gestach, czynnościach i rozmowach kryją się dobre uczucia. Jadąc do pracy nie było korków, zobaczyłeś piękny wschód słońca, w radiu usłyszałeś piosenkę, która wywołuje dobre wspomnienia – dobre rzeczy dzieją się codziennie wokół Ciebie. Czas je docenić.

Twórz realistyczne cele

Jeśli wyznaczysz sobie nierealistyczne cele, szansa na to, że uda się je osiągnąć maleje. Dostosuj swój plan do aktualnej sytuacji i realizuj go konsekwentnie małymi krokami. W ten sposób ominiesz pułapki w postaci frustracji i rozczarowań. Każdy mały sukces napędza kolejny, większy, a Ty poczujesz radość i ekscytację.

Zainspiruj się!

Najlepszym przykładem jest życie innych osób, które również spotykały na swojej drodze wiele niedogodności, ale ich chęć działania i wiara w siebie i swoje marzenia sprawiły, że wszystko się udało. To właśnie coś, co uczy jak stać się optymistą. Po inspirującej lekturze nabierzesz siły i nowej energii.

Podczas rozmów używaj pozytywnych słów

Kiedy rozmawiasz z innymi lub z samym sobą, staraj się operować słowami, które nakierowują na pozytywne emocje. Powstrzymuj się od narzekania i przekleństw. Narzekanie sprawia, że odczuwamy chwilową ulgę, ale zaraz potem przychodzi smutek i ponowne rozżalenie. Postaraj się wyrywać z zamkniętego kręgu złych emocji i zamiast tego spójrz na wszystko z dystansu. Czasem to właśnie rozczarowanie pomaga podjąć decyzję o zmianie.